Google Maps 3.0 - nawigacja GPS nawet bez GPS

Google Maps 3.0 pozwala na wykorzystanie klasycznej komórki w roli nawigacji - nawet wtedy, gdy telefon nie został wyposażony w moduł GPS. Aplikacja dostępna jest bezpłatnie, wystarczy jej typowy smartfon (palmofon) z dotykowym ekranem, odpowiednio dużą ilością pamięci oraz szybkim dostępem do Sieci.

Google Maps 3.0 - nawigacja GPS nawet bez GPS

Artykuł pochodzi z czasopisma PC World 4/2009

Aby dodać program do systemu, należy wejść w witrynę Google i kliknąć "Zainstaluj teraz". Chwilę po pobraniu uruchomi się instalator, który doda ikonę aplikacji do katalogu z programami.

Google Maps 3.0 - nawigacja GPS nawet bez GPS
Nie należy jednak łudzić się, że w wersji 3.0 coś się zmieniło: choć Google Maps w wydaniu mobilnym działa sprawnie nawet na starszych telefonach, mapy w dalszym ciągu wczytywane są przez Internet. Oszczędzamy w ten sposób miejsce na karcie pamięci, ale to pozorna zaleta: tego rodzaju rozwiązanie nie jest dobre nawet wtedy, gdy mamy opłacony abonament na transfer danych. W miejscach ze słabym zasięgiem mapy wczytują się z dużym opóźnieniem, co dokumentnie uniemożliwia pracę z Google Maps 3.0 w szybko poruszającym się środku lokomocji, w którym decyzje podejmowane są czasem w ułamkach sekund.

Zabawka dla piechurów

Program nieźle sprawdzi się podczas pieszych spacerów po nieznanym mieście (uwaga na stawki za transfer danych w roamingu!) - od biedy można go więc uznać za konkurenta Nokia Maps. Przy dużej liczbie stacji bazowych GSM - a zatem ciągle bez obecności modułu GPS - twoja lokalizacja będzie podawana z dokładnością do kilkudziesięciu metrów. W zupełności wystarczy to do zwiedzania.

Uruchomienie modułu GPS pozwoli na uzyskanie tak precyzyjnej informacji o pozycji, że wystarczy ona do zorientowania się, po którym pasie jezdni porusza się nasz samochód, i na który pas powinniśmy zjechać, żeby trafić do wyznaczonego celu. Sugerowane przez Google Maps trasy trudno uznać za najszybsze, ale na pewno będą optymalne z punktu widzenia ekonomii (długość) - pod tym względem aplikacja niczym nie ustępuje tanim zestawom do nawigacji GPS.

Obsługa programu nie jest trudna, na ekranie wystarczy wybrać Menu | Wyznacz trasę. Liczbę opcji zredukowano do minimum, użytkownik nie ma szans na sprecyzowanie, czy lubi jeździć płatnymi autostradami albo chce korzystać z promu. Naszym zdaniem decyzja jest rozsądna, choć profesjonaliści z pewnością poczują się ograniczeni.

Plusy

+ porządnie wyznaczone trasy

+ nie trzeba mieć GPS-u

Minusy

- konieczność połączenia z Internetem

Autor: Mariusz Żychiel