Google Maps Streetview jest już dostępne w Polsce.

Google Streetview to usługa, która pozwala na wirtualne spacery po różnych miastach świata. Zeszłej nocy została uruchomiona także na terenie Polski. Dziś z rana byliśmy na konferencji Google i dowiedzieliśmy się o niej nieco więcej. Sam termin oficjalnego startu usługi zbiega się z piłkarskimi mistrzowstwami Euro 2012.


Czym jest Streetview?

Google Streetview to usługa będąca częścią popularnych Map Google. Pozwala na wirtualny spacer ulicami wielu miast na świecie. W tym celu wystarczy skorzystać z przeglądarki internetowej, bez potrzeby instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Po maksymalnym zbliżeniu mapy, lub przeciągnięciu pomarańczowego ludzika, znajdującego się koło suwaka po lewej stronie, w odpowiednie miejsce przenosimy się właśnie do “Widoku Ulicy".

Google Maps Streetview jest już dostępne w Polsce.

Google Streetview pod PKiN w Warszawie

Wirtualne zwiedzanie

Dzięki Streetview możemy zwiedzać różne miasta świata. Specjalne samochody i trójkołowe rowery Google jeżdżą po całym świecie wykonując fotografie, które potem są montowane, przetwarzane i wyświetlane jako trójwymiarowe panoramy. Za pomocą myszy możemy przemieszczać się po ulicach i rozglądać dookoła - zarówno na boki jak i w górę i w dół - pełne 360 stopni. Widok ten symuluje rozglądanie się w rzeczywistości, zupełnie jakbyśmy faktycznie stali w danym miejscu. Nawigacja po Streetview jest naturalna i prosta. Aby się rozglądać i przemieszczać wystarczy przeciągać i upuszczać kursor myszy oraz klikać w strzałki pojawiające się na ekranie. Jednak wirtualny spacer to nie tylko stanie w jednym miejscu. Aby przenieść się dalej i spojrzeć na otoczenie z innej perspektywy, wystarczy kliknąć kolejne miejsce. Streetview jest bardzo szybki i działa płynnie, a statyczne zdjęcia są rozmywane i animowane, aby symulować ruch.

Streetview w Polsce

Co uważniejsi internauci już wczoraj wieczorem mogli wybrać się na wirtualne zwiedzanie polskich miast i odszukać swoje domy. Oficjalny start usługi miał miejsce dzisiaj o 12tej na konferencji Google, która odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Byliśmy na miejscu, aby zapoznać się ze szczegółami wprowadzenia Streetview do naszego kraju, mieliśmy też okazję zapytać się twórców o kilka nurtujących nas kwestii. Sama usługa, po polsku nazwana “Widok Ulicy", dostępna jest już od 2007 roku, więc część z intenautów mogła ją poznać dużo wcześniej. Polska została jednym z 34 krajów na świecie, które zostały objęte dotychczas tym programem, a zdjęcia wykonywane były już od 2009 roku. Od dziś, a właściwie od wczoraj, możemy wirtualnie zwiedzać większość polskich miast, takich jak Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków czy Gdańsk.

Google Maps Streetview jest już dostępne w Polsce.

Zdjęcia udało się wykonać mimo wielu problemów, które czekały po drodze

Aby samemu sprawdzić pokrycie fotografiami, należy udać się na stronę internetową Streetview, gdzie pokazana jest dokładna mapa. Map z funkcją Streetview używaliśmy już wielokrotnie, oglądając różne stolice świata i Europy. Od wczoraj spacerujemy już także po polskich miastach. Jesteśmy pod wrażeniem rozmachu projektu - z pewnością znajduje się jeszcze wiele “białych plam", ale przedstawiciele Google zapewniają, że rozwój Streetview nie zostanie zatrzymany po zakończeniu Euro 2012, a to co widzimy teraz to dopiero pierwszy etap rozwoju.

Google Maps Streetview jest już dostępne w Polsce.

Pomarańczowy ludzi to symbol Streetview

Streetview a prywatność

Usługa Streetview budzi uzasadnione obawy w związku z prywatnością. Nie każdy chce, aby jego dom lub wizerunek, gdy spaceruje po ulicy były publicznie dostępne w internecie. Google zapewnia, ze wszystkie twarze oraz tablice rejestracyjne zostały zamazane, ale każda osoba mająca wątpliwości lub uwagi, albo napotka na niezamazana twarz osoby widocznej na zdjęciu może to zgłosić poprzez przygotowany w tym celu specjalny formularz. Przedstawiciele Google przypominają, że widok Streetview to nie jest widok z kamery tylko statyczne zdjęcie. W Streeview jednak nie widać jedynie domów i bloków - to także atrakcje turystyczne oraz zabytki.

Promocja przed Euro 2012

Google Streetview to z jednej strony zagrożenie dla prywatności, a z drugiej szansa na promocje kraju, oraz poszczególnych miast, zwłaszcza w perspektywie zbliżających się Mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. To wydarzenie z pewnością miało duży wpływ na ustalenie daty startu Streetview na dokładnie 78 dni przed Mistrzostwami. Turyści z całego świata jeszcze przed przyjazdem do kraju mogą sprawdzić jak wyglądają miasta, gdzie będą odbywały się mecze. Na prezentacji Product Manager Google Streeview pokazał przykład praktycznego wykorzystania usługi do szukania miejsca parkingowego obok Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Na konferencji byli obecni także przedstawiciele miast objętych programem, w tym także wiceprezydent Warszawy. Zachęcał on do odszukania na Facebook’u profilu miasta Warszawa, gdyż jutro będzie organizowany konkurs związany z wprowadzeniem nowego produktu Google. Wszyscy obecni goście wypowiadali się bardzo entuzjastycznie o projekcie wiążąc z nim duże nadzieje. Przedstawiciele Google wyraźnie zaznaczyli, że Mapy wraz z Widokiem Ulicy to tylko początek. Sami użytkownicy oraz lokalne społeczności mogą rozbudować Mapy, poprzez dodanie własnych zdjęć, lokalizacji czy nawet modeli budynków w 3D.

Google Maps Streetview jest już dostępne w Polsce.

Po przytrzymaniu pomarańczowego ludzika w Google Maps wyświetlają się niebieskie linie, które pokazują pokrycie Streetview

Pytania i odpowiedzi

Mieliśmy okazję chwilę porozmawiać z polskim przedstawicielem Google odpowiedzialnym za Streetview i zadać mu kilka pytań. Interesował nas sposób, w jaki Google radzi sobie ze zgłoszeniami naruszeń prywatności. Z tego co udało nam się dowiedzieć nie stosuje się praktyki usuwania całych zdjęć, a raczej jedynie ich rozmazanie, jeśli np. właściciel domu nie życzy sobie, by ktoś w internecie zaglądał mu w okna. Na razie nie wiadomo nic o "czarnych planach" związanych z usunięciem zdjęć na prośbę użytkowników. Spytaliśmy także o czas, który był potrzebny na wykonanie fotografii - wedle Google samochody i rowery Google Streetview już od dwóch lat krążyły po terenie naszego kraju, wykonując fotografie. Ale chociaż większość ujęć powinna pochodzić z zeszłego roku, ale internauci znaleźli już niektóre ujęcia datowane nawet na 2009 rok.

Google Maps Streetview jest już dostępne w Polsce.

Streetview dostępny jest także na smartfonach i tabletach

Powtórki zdjęć

Wedle przedstawicieli Google wykonanie zdjęć to wbrew pozorom to nie jest tylko jeden przejazd jedną ulicą i wgranie do bazy danych. Bardzo często przy tworzeniu fotografii brane były pod uwagę warunki pogodowe i remonty dróg. W niektórych przypadkach zdjęcia były wykonywane jeszcze raz, aby uzyskać jak najlepszy obraz. Streetview jest, jak wspomnieliśmy wyżej, bardzo często opisywany jako doskonałe narzędzie do promocji dla biznesu, w tym właścicielu lokali - pubów, restauracji i kawiarni. Pytaliśmy, czy właściciel lokalu, który został zasłonięty przez np. przejeżdżający autobus może złożyć wniosek o powtórne wykonanie zdjęcia. Jednak niestety na razie nie będzie to możliwe.

Streetview w komórce

Google Streetview dostępne jest także na urządzeniach mobilnych. O tym jak aplikacja sprawuje się na smartfonach i tabletach z Androidem przeczytacie w naszym serwisie Androidlife.pl W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że na konferencji Google dowiedzieliśmy się, że użycie mobilnych map z telefonów komórkowych na dziś jest już większe, niż za pomocą komputerów stacjonarnych.