Google Music - sklep, muzyka w chmurze i integracja z Google+

Serwis Google Music wyszedł właśnie z fazy beta. Oferuje miejsce na utwory muzyczne w chmurze i możliwość ich odsłuchiwania na urządzeniach mobilnych oraz przez przeglądarkę. Google otworzyło też dział z muzyką w sklepie Android Market. Firma podpisała umowy z prawie wszystkimi najważniejszymi wydawnictwami muzycznymi. Zgodnie z przewidywaniami, Google Music jest dostępne tylko w USA.

Google Music Store

To już kolejny serwis oferujący możliwość kupowania muzyki i przechowywania jej w chmurze, który dostępny jest tylko w USA. Wcześniej podobne rozwiązania wprowadziło Amazon za pomocą Cloud Playera, a niedawno Apple w iTunes Match. Oczywiście również u nas działa wiele sklepów z muzyką i serwisów pozwalających na odsłuchiwanie jej z chmury, ale oferty wymienionych firm dają kilka ciekawych możliwość niedostępnych obecnie poza USA.

Co oferuje Google Music?

Google Music jest kompatybilne z urządzeniami działającymi w oparciu o system Android oraz iOS. Z serwisu można także korzystać za pomocą przeglądarki internetowej. Składa się on z części pozwalającej na gromadzenie i zarządzanie muzyką w chmurze oraz ze sklepu będącego działem istniejącego już Android Marketu.

Oprócz tego, Google Music jest zintegrowane z serwisem społecznościowym Google+ i pozwala na dzielenie się utworami zakupionymi w sklepie Google. Oznacza to, że znajomi użytkownika mogą jednorazowo wysłuchać wszystkich nabytych przez niego utworów muzycznych, którymi się z nimi podzieli.

Amazon i Apple mają godnego rywala

Otwierając swój sklep muzyczny, Google rozpoczyna rywalizację z serwisami Amazon MP3 oraz Apple iTunes, które są największymi sklepami tego typu na rynku i dobrze sobie na nim radzą już do kilku lat. Integracja z Google+ może być czynnikiem, który ułatwi znalezienie klientów dla sklepu Google. Jednocześnie pozwoli rywalizować na funkcje z Facebookiem, który zintegrowany jest z serwisem Spotify - nawiasem mówiąc, on również nie jest dostępny w naszym kraju.

Należy tu dodać, że Amazon MP3 i iTunes nie ograniczają swojej działalności do USA. Co prawda muzyczne chmury Amazon i Apple działają tylko w tam, ale ich sklepy pozwalają na zakup utworów także mieszkańcom innych krajów - również Polakom. Może sklep muzyczny Google też kiedyś wejdzie na nasz rynek, ale póki co nie ma na ten temat żadnych informacji.

Obecnie Google Music dysponuje 8 milionami utworów na sprzedaż, ale liczba ta ma niebawem wzrosnąć do 13 milionów. Serwis współpracuje z wydawnictwami EMI, Universal i Sony oraz 1 000 mniejszych. Google nie udało się nakłonić do współpracy Warnera, który razem z trzema wcześniej wymienionymi należy do 4 największych wydawców muzyki na świecie.

Szczegóły techniczne Google Music

Serwis pozwala na przechowywanie w chmurze 20 000 utworów. Miejsca tego nie będą jednak zajmować piosenki zakupione w sklepie Google, a jedynie te, które wgrywane są ze źródeł zewnętrznych. Wszystkie umieszczone tam utwory można słuchać w technologii strumieniowej lub pobierać na wszystkie kompatybilne urządzenia, na których użytkownik jest zalogowany do serwisu za pomocą tego samego konta Google.

Utwory zakupione w sklepie to pliki MP3 w jakość 320 kbps. Ich cena waha się od 0,99 do 1,29 dolarów. Przed zakupem można odsłuchać 90 sekund wybranego utworu za darmo.