Google Nexus 6 kontra Apple iPhone 6 Plus

Nexus 6 to najnowszy phablet zaprezentowany przez Google. Zobacz jak wypada w pojedynku z przedstawicielem "wrogiej" platformy iOS, czyli modelem Apple iPhone 6 Plus.

Kilka dni temu firma Google oficjalnie zaprezentowała oczekiwany przez miliony fanów Androida smartfon Nexus 6. Obecnie możemy już więc porównać "papierowe" możliwości tego urządzenia z produktem najgroźniejszego konkurenta stojącego po drugiej stronie barykady (Google kontra Apple). Oczywiście mowa tutaj o modelu Apple iPhone 6 Plus.

Google Nexus 6 kontra Apple iPhone 6: Design i budowa

Nexus 6 to efekt współpracy firm Google i Motorola, co przełożyło się na duże podobieństwo do drugiej generacji Moto X. Obudowa urządzenia została wykonana z plastiku, zaś całość "spina" aluminiowa ramka. Użytkownik może wybierać pomiędzy dwoma kolorami: białym i granatowym.

Google Nexus 6

Google Nexus 6

iPhone 6 Plus posiada aluminiową obudowę, dzięki czemu czujemy, że trzymamy w ręku urządzenie klasy premium. Dostępne jest ono w trzech kolorach: srebrnym, złotym i szarym.

Grubość Nexusa 6 to 10,1 mm, natomiast waga wynosi 184 gramy. Ustępuje on więc znacznie pod tym względem iPhone'owi 6 Plus, w przypadku którego parametry te wynoszą 7,1 mm i 175 gramów. Odnośnie drugiego nich trzeba jednak zauważyć, że phablet Motoroli oferuje większy 6-calowy wyświetlacz. Ponadto, co interesujące, pomimo sporej różnicy w wielkości ekranu (iPhone 6 Plus - 5,5 cala) oba urządzenia wielkością są zbliżone do siebie.

Apple iPhone 6 Plus

Apple iPhone 6 Plus

Nexus 6 mierzy 159,3 x 83 mm. Grubsza ramka otaczająca ekran iPhone 6 Plus przełożyła się na to, że jest on tylko o 1 mm krótszy. Przy szerokości różnica jest większa, ponieważ wynosi 5 mm. Dodatkowo warto też dodać, że gadżet Google posiada powłokę hydrofobową, co oznacza, że nie powinniśmy obawiać się o jego uszkodzenie, gdy niechcący wylejemy na niego wodę.

Podsumowując można stwierdzić, że Nexus 6 jest lepszym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają urządzenia oferującego jak największy ekran upakowany w jak najmniejszej obudowie.

Google Nexus 6 kontra Apple iPhone 6: Wyświetlacz

iPhone 6 Plus oferuje 5,5-calowy wyświetlacz (nazywany obecnie Retina HD) o rozdzielczości 1920 x 1080, co przekłada się na ogromną gęstość pikseli wynoszącą 401 ppi. Pomimo tego, że Nexus 6 oferuje znacznie większy ekran, pozostawia pod względem tego parametru daleko w tyle sprzęt Apple. W jego przypadku mamy bowiem do czynienia z rozdzielczością 2560 x 1440 pikseli oraz gęstością 493 ppi.

Apple iPhone 6 Plus

Apple iPhone 6 Plus

Google Nexus 6 kontra Apple iPhone 6: SoC, RAM i wydajność

Nexus 6 korzysta z układu Qualcomm Snapdragon 805, którego rdzenie taktowane są zegarem 2,7 GHz i który oferuje układ graficzny Adreno 420. Jeżeli dołączymy do tego aż 3 GB pamięci RAM możemy oczekiwać bardzo dużej wydajności.

iPhone 6 Plus posiada 64-bitowy układ A8 współpracujący z 1 GB pamięci RAM. Dotychczasowe testy potwierdzają, że urządzenie Apple wypada świetnie w testach wydajności.

Google Nexus 6 kontra Apple iPhone 6: Pamięć wewnętrzna

Nexus 6 dostępny jest w dwóch wersjach: 32 GB i 64 GB. Niestety nie oferuje przy tym możliwości skorzystania z karty microSD. iPhone 6 Plus co prawda również na to nie pozwala, ale za to dostępny jest w następujących konfiguracjach: 16 GB, 64 GB i 128 GB. Jeżeli więc zależy Ci na jak największej przestrzeni na pliki, sprzęt Apple jest lepszym wyborem.

Google Nexus 6 kontra Apple iPhone 6: Komunikacja

Zarówno Nexus 6, jak i iPhone 6 Plus oferują: 802.11ac WiFi, Bluetooth 4.1, NFC, 4G LTE.