Google Nexus 6 kontra Sony Xperia Z3

Google (Motorola) Nexus 6 cieszy się ogromnym zainteresowaniem konsumentów. Dla części z nich jest on jednak zbyt duży. Postanowiliśmy go więc porównać z urządzeniem stanowiącym dla niego wartą uwagi alternatywę. Nasz wybór padł na smartfon Sony Xperia Z3.

Nexus 6 to najnowszy ogromny phablet opracowany przy współpracy firm Google i Motorola (Nexusa 5 produkowała firma LG). Dla części osób jest on jednak zbyt duży. Jeżeli jesteś jedną z nich i liczyłeś, że Google wprowadzi do oferty mniejszą wersję urządzenia, kilka dni temu David Burke, kluczowa postać zaangażowana w rozwój programu Nexus oraz Androida, sprowadził Cię na ziemię. Stwierdził bowiem jednoznacznie, że dla takich osób najlepszy będzie wybór Nexusa 5, lub innego "androidowego" smartfona. Postanowiliśmy więc przedstawić Ci jedno z takich urządzeń, smartfon (a w zasadzie mały phablet) Sony Xperia Z3, który porównaliśmy z Nexusem 6.

Nexus 6 kontra Sony Xperia Z3: cena i dostępność

Nexus 6 trafił już do przedsprzedaży na rynku Stanów Zjednoczonych. Jeżeli chodzi o rynek europejski możemy jedynie mówić o spekulacjach. Tutaj niestety nie mamy dobrych informacji. Wcześniejsze doniesienia mówiły bowiem o 3 listopada, natomiast ostatnio źródła w Holandii i Wielkiej Brytanii twierdzą, że przedsprzedaż Nexusa 6 w Europie najwcześniej rozpocznie się 18 listopada. Jeżeli tak faktycznie będzie, oznacza to, że phablety Motoroli trafią do rąk pierwszych europejskich konsumentów dopiero w grudniu.

Jeżeli chodzi o cenę, Nexus 6 kosztuje w Stanach Zjednoczonych 649 USD za wersję dysponującą 32 GB pamięci wewnętrznej i 699 za wersję dwa razy pojemniejszą. W przypadku Europy ponownie musimy oprzeć się jedynie na spekulacjach, które mówią o cenie za podstawową wersję ustalonej na poziomie 569 euro.

Sony Xperia Z3: najtańsza oferta wg Ceneo.pl to 2159 zł.

Nexus 6 kontra Sony Xperia Z3: design i budowa

Nexus 6 posiada obudowę wykonaną z plastiku, którą "spina" aluminiowa ramka. Użytkownik może wybierać pomiędzy dwoma kolorami: białym i granatowym. Urządzenie przypomina drugą generację phabletu Moto X, natomiast jego grubość i waga wynoszą, odpowiednio, 10,1 mm i 184 gramy.

Motorola Nexus 6

Motorola Nexus 6

Xperia Z3, która jest nieco cieńsza od poprzednika i oferuje bardziej zaokrąglone rogi, jest też oczywiście mniejsza i lżejsza od Nexusa 6: 146 x 72 x 7,3 mm, 152 gramy. Do wyboru mamy cztery kolory:

Sony Xperia Z3

Sony Xperia Z3

Ważnym, elementem odróżniającym obie konstrukcje jest odporność na działanie pyłu i wody:

- Nexus 6 posiada powłokę hydrofobową, co oznacza jednak tylko tyle, że nie powinniśmy obawiać się o jego uszkodzenia, gdy niechcący wylejemy na niego wodę

- Xperia Z3 może się pochwalić certyfikatami IP65 i IP68. Oznacza to, że jest odporna na kurz, strumień wody pod niskim ciśnieniem z każdej możliwej strony i zanurzenie w słodkiej wodzie na głębokości do 1,5 m przez 30 minut

Nexus 6 kontra Sony Xperia Z3: wyświetlacz

Nexus 6 oferuje ogromny, 5,96-calowy wyświetlacz AMOLED czyniący go jednym z największych phabletów na rynku. Cechuje go rozdzielczość QHD (2560 x 1440 pikseli), co przekłada się na gęstość pikseli 493 ppi.

Xperia Z3 oferuje 5,2-calowy ekran wykonany w technologii IPS LCD i oferujący rozdzielczość Full HD oraz cechujący się nieco niższą, choć dalej na bardzo wysokim poziomie gęstością pikseli wynoszącą 424 ppi.

Warto tutaj zauważyć, że o ile ekran QHD posiada wiele zalet, o tyle może negatywnie wpływać na czas pracy na baterii.

Nexus 6 kontra Sony Xperia Z3: procesor i pamięć

Nexus 6 pod tym względem zapewnia istotną zmianę w porównaniu do Nexusa 5. Zbudowany został bowiem w oparciu o układ Qualcomm Snapdragon 805, który korzysta z mocy czterech rdzeni Krait 450 taktowanych zegarem 2,7 GHz oraz procesora graficznego Adreno 420. Ponadto współpracuje z 3 GB pamięci RAM.

Xperia Z3 w odróżnieniu od Nexusa 6 nie oferuje znaczących zmian w porównaniu do Xperii Z2. Również oferuje układ Snapdragon 801, który jednak pracuje z wyższym zegarem 2,5 GHz. Pamięć RAM pozostała na poziomie 3 GB.

W pojedynku tym możemy liczyć na wyższą wydajność Nexusa 6. Różnice nie powinny być jednak znaczące.