Google Nexus 7: czy internetowy gigant na nim zarabia?

IHS iSuppli Teardown Service przedstawił szacunkowy koszt BOM pierwszego tabletu Google - modelu Nexus 7. Jak wypada on pod tym względem w porównaniu do swojego najważniejszego konkurenta, czyli Kindle Fire Amazona? Sprawdźcie.

Bill Of Materials (BOM) odnosi się do całkowitego wykazu wszystkich elementów potrzebnych do wytworzenia danego produktu. IHS iSuppli Teardown Service postanowił wziąć "na warsztat" pierwszy tablet Google produkowany przez Asusa - model Nexus 7. Na czynniki pierwsze rozebrano oczywiście zarówno jego wersję 8- jaki 16-gigabajtową. Ponadto porównano go z jego najgroźniejszym obecnie konkurentem, czyli tabletem Amazon Kindle Fire.

Koszty Bill Of Materials (BOM) trzech wspomnianych tabletów przedstawia poniższa tabela:

Google Nexus 7: czy internetowy gigant na nim zarabia?

BOM dla porównywanych tabletów: Nexus 7 (8 i 16 GB) i Kindle Fire

Aby dokładniej ocenić przybliżone koszty ponoszone przez Google należy dodać do BOM również koszt produkcji:

Google Nexus 7: czy internetowy gigant na nim zarabia?

BOM koszty produkcji

Jak widzicie, różnica pomiędzy ujętymi w zestawieniu elementami a cenami tabletów Google i Amazona przedstawia się następująco:

- Nexus 7 (8 GB): 39,75 USD

- Nexus 7 (16 GB): 82,25 USD

- Kindle Fire (8 GB): 59,20 USD

Oczywiście kwoty te nie stanowią zysku firm. Należy bowiem pamiętać, że ponoszą one przecież dodatkowe koszty nie ujęte w zestawieniu takie jak koszty licencji, czy oprogramowania.

Zobacz również:

  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [30.07.2021]

Google nie zarabia?

Firma Google przyznała wcześniej, że jej pierwszy tablet sprzedawany będzie po kosztach produkcji. Czy jest to prawda? Firma IHS twierdzi, że w przypadku słabszego modelu Google może liczyć co najmniej na przekroczenie progu rentowności, natomiast w przypadku wersji 16-gigabajtowej nawet na niewielki zysk.