Google Nexus 7 - test taniego tabletu Google

Google Nexus 7 podnosi poprzeczkę w kategorii tanich tabletów. Cena sięga zaledwie 199 dolarów i sprawia, że tablet ten jest bardziej atrakcyjny niż Kindle Fire firmy Amazon, który można nabyć w identycznej kwocie.


Google Nexus 7 jest obecnie najlepiej wyposażonym i skonstruowanym tabletem z systemem operacyjnym Android w przedziale cenowym do 200 dolarów. Zalety takie jak długa żywotność baterii (ponad 10 godzin) i ekran, który wyraźnie wyświetla tekst oraz kolory sprawiają, że Nexus zdecydowanie się wyróżnia. Jedyną niedogodnością tabletu jest mała ilość pamięci (8 GB) i brak gniazda dla kart SD.

Google Nexus 7

Google Nexus 7

Firma Google stworzyła bardziej rozbudowaną wersję Nexusa 7 z wbudowaną pamięcią sięgającą 16GB w cenie 249 dolarów. Pomimo, iż droższa wersja posiada dwa razy większy dysk, to mimo wszystko jest on dość skromny i może nie wystarczyć do pełnego wykorzystania możliwości tabletu. Google Nexus w wersji 16 GB również nie posiada żadnego wolnego gniazda na kartę pamięci SD.

System operacyjny Android zawsze posiadał sporą przewagę nad iOS firmy Apple jeśli chodzi o obsługę kart pamięci. Brak slotu SD w Nexus-ie bardzo więc boli. Tym bardziej, że wszystkie konkurencyjne produkty zostały w niego wyposażone (z wyjątkiem Kindle Fire i iPad'a). Nie jest jasne dlaczego firma Google zdecydowała się na tak ryzykowny krok. Powodem może być chęć obcięcia kosztów, które pozwalają na politykę agresywnej walki cenowej.

Google Nexus 7 ekran głowny

Google Nexus 7 ekran głowny

Możliwość przechowywania posiadanych informacji na serwerach Google w usłudze Google Play nie różni się zbytnio od polityki Appla. Obie firmy chcą w subtelny sposób pokazać użytkownikom, że pamięć tabletu nie jest istotna, gdyż większość informacji można przechowywać za pomocą dodatkowych usług.

Firma Amazon również zastosowała ten trik tłumacząc tym samym niewielką pamięć urządzenia Kindle Fire (zaledwie 8GB) z możliwością przechowania danych na zewnętrznych serwerach. Rozwiązanie to jest skuteczne, ale nie uwzględnia preferencji wielu użytkowników. Konsumenci lubią bowiem zamieszczać tylko wybrane zdjęcia i filmy na portalach społecznościowych. Konieczność przechowywania kilku gigabajtów fotografii czy filmów z wakacji na serwerze wybranej firmy, nadal nie jest ciepło odbierana przez użytkowników. Kolejnym problemem jest dostęp do internetu. W przypadku braku jakiegokolwiek połączenia, użytkownik nie jest w stanie otworzyć treści zapisanej na serwerze. Ryzyko niemożności otworzenia zapisanych danych sprawia, że ciągle musimy kontrolować stan pamięci tabletu.

Tablet firmy Google pozwala na ściąganie filmów i programów telewizyjnych w wysokiej rozdzielczości. Co więcej, aplikacje dostępne w sklepie Google Play pozwolą na obróbkę pobranych plików w celu dostosowania ich do indywidualnych potrzeb. Ta sama sytuacja odnosi się do zdjęć w normalnej i wysokiej rozdzielczości oraz programów przeznaczonych do ich edycji. Nexus 7 morze również posłużyć jako ciekawe narzędzie do obróbki dźwięku. Mnogość funkcji sprawia, że standardowe 8 GB pamięci może najzwyklej w świecie nie wystarczyć do poprawnego i bezproblemowego wykorzystania wszystkich możliwość tabletu. Przed zakupem należy uwzględnić fakt, iż system operacyjny zainstalowany w Google Nexus 7 pochłania na starcie 2.38 GB pamięci zostawiając zaledwie 5.62 GB na pozostałe rzeczy. Dlatego też przed zakupem warto zwróć uwagę na troszkę droższą wersję Nexusa.

Nexus - lekki i wygodny

Już na starcie można zauważyć czym tablet ten odróżnia się od innych tego typu urządzeń. Obudowa Nexusa jest elegancka, a sama powierzchnia nie zostawia wrażenia delikatności i kruchości jak ma to miejsce wśród innych tabletów w podobnej cenie. Ramka została wykonana z twardego plastiku, który jest uformowany tak, aby tablet nie miał ostrych krawędzi. Spodnia część Nexusa 7 została natomiast wyłożona gumą, która zapobiega wyślizgnięciu i jednocześnie nie przyciąga drobinek kurzu. Przedni panel urządzenia to tafla szkła, która jest odporna na zarysowania. Specyficzna konstrukcja przedniego panelu sprawia, że po pierwszym uruchomieniu ekran wydaje się większy niż jest w rzeczywistości. Kolejną cechą jaką można zauważyć już na wstępie jest niska waga, która wynosi zaledwie 340g. Masa Nexusa jest mniejsza niż Kindle Fire (412g) oraz podobna do Samsunga Galaxy Tab 2 (345g) i Toshiba Excite (349g).

Grubość nowego tabletu nie wyróżnia się niczym szczególnym. Nexus 7 jest nieznacznie cieńszy niż Kindle Fire (10,4 mm w porównaniu do 11,43 mm) i tak samo gruby jak Excite 7.7. Wysokość to 198mm i znów jest to wynik zbliżony do konkurencji.

Wymiary Nexusa sprawiają, że jest on wysoce komfortowy w użyciu. Pisanie kciukiem i wybieranie poszczególnych opcji nie sprawiają najmniejszych problemów. Kolejną istotną cechą obudowy nowego Google Nexusa są jego przyciski zewnętrzne i ich rozlokowanie. Klawisz zasilania/trybu czuwania wraz z głośnością umieszczony jest na krawędzi ramki od prawej strony. Dolna część obudowy została zaopatrzona w wejście Jack 3.5mm i port MicroUSB przeznaczony do ładowania i przesyłania danych.

Google Nexus 7 część spodnia

Google Nexus 7 część spodnia

Nad portami można dostrzec dokładnie dwa, calowe głośniki stereo (ich ułożenie jest podobne jak w urządzeniu Asus Transformer Infinity TF700). Umieszczenie nagłośnienia na spodniej części tabletu może być kłopotliwe, gdyż w trakcie trzymania użytkownik może niechcący zasłaniać dłonią głośniki.

Grubość Nexusa 7

Grubość Nexusa 7

Na spodniej lewej stronie znajduje się poczwórny wtyk, który może w przyszłości posłużyć jako wejście dla stacji dokującej. Niestety, obecnie nie ma żadnych akcesoriów, które mogłyby wykorzystać to charakterystyczne wejście. Kolejnym ciekawym dodatkiem do nowego Google Nexusa jest kamera cyfrowa o rozdzielczości 1,2 megapiksela i chip NFC (komunikacja bliskiego zasięgu), który pozwala na przesyłanie informacji między pobliskimi urządzeniami.

Google Nexus 7 widok z bocznej strony

Google Nexus 7 widok z bocznej strony

Nexus 7 został również zaopatrzony w specjalne, odporne na zarysowania szkło firmy Corning. Niestety nowa powłoka nie wykorzystuje najtwardszej wersji szkła Gorilla Glass, ale i tak spełnia ono swoja funkcję. Połączenie 7-calowego ekranu z taflą szkła uzyskano poprzez szczelne dopasowanie obydwu elementów w próżni. Specyficzna konstrukcja sprawia, że ekran o rozdzielczości 1280x800 wyjątkowo wyraźnie wyświetla wszystkie zdjęcia, litery i filmy. Przy upakowaniu prawie 8.5 piksela na milimetr (w porównaniu do 6.7 piksela na milimetr w innych 7 calowych tego typu produkcjach) Google Nexus stoi na czele tabletów w swojej kategorii cenowej.

Tablet Nexus 7 został wyposażony w najnowszego Androida 4.1 o nazwie Jelly Bean. Nowy system operacyjny oferuje ładniejszą czcionkę oraz poprawiony proces renderowania (w porównaniu do poprzednich wersji Androida czyli Honeycomb 3.0 i Cream Sandwich 4.0). Jakość wyświetlanych znaków przewyższa tą znaną z Galaxy Tab 2 i Kindle Fire, ale pozostaje w tyle za ekranem Retina zastosowanym w najnowszym iPhonie i iPadzie firmy Apple. Dzięki starannej i dopracowanej konstrukcji Google Nexus przewyższa także Toshibe Thrive 7 i Spingboard firmy T-Mobile.

Testy wykonane na zdjęciach wykazały, że Nexus nie ma najmniejszych problemów z wychwycaniem kolorów. Kontrast i nasycenie barw odzwierciedlały rzeczywisty kolor otoczenia, aczkolwiek system operacyjny Android nadal ma drobne problemy z dokładnym odzwierciedlaniem odcieni skóry.

Wysoka wydajność: zaglądamy wewnątrz Nexusa 7

Nexus 7 jest pierwszym tabletem z platformą Kai stworzoną przez firmę Nvidia. Platforma ta została zaprojektowana z myślą o niższych kosztach produkcji bez utraty wydajności. Nexus 7 z całą pewnością łączy w sobie niską cenę i wysoką wydajność, która została odnotowana na zaprezentowanych poniższej testach.

Wewnątrz nowego Nexusa można znaleźć czterordzeniowy procesor Nvidia Tegra 3 T30L z dwunastordzeniowym układem graficznym GeForce ULPi. Nexus 7 został również wyposażony w 1 GB pamięć RAM DDR 3.

Doświadczenie polegające na ciągłym odtwarzaniu filmu przy ustawionej jasności na poziomie 200 cd/m2 (kandelach na metr kwadratowy) wykazało, że nowy Nexus 7 może działać przez 10 godzin i dziesięć minut, Kindle Fire - 6 godzin i 54 minuty, Samsung Galaxy Tab 2 7.0 działał przez 6 godzin i 20 minut, Toshiba Excite 7.7 - 7 godzin i 32 minuty, a ostatni testowany tablet Sprint ZTE Optik utrzymał się zaledwie przez 5 godzin i 51 minut. Wynik Nexusa jest tak dobry, że można porównać go z 10.1-calowymi tabletami z wyższej kategorii cenowej. Przykładowo Acer Iconia Tab A700 działa przez 8 godzin i 11 minut; Toshiba Excite 10 - 7 godzin 5 minut, Samsung Galaxy Tab 2 10.1 utrzymał się przez 11 godzin i 41 minut, a Asus Transformer Pad Infinity działał przez 7 godzin i 58 minut.

Sytuacja ulega zmianie gdy porównamy Google Nexusa 7 z innymi urządzeniami pod kątem prędkości ładowania baterii. Siedmiocalowy tablet potrzebuje aż 3 godzin i 49 minut do pełnego naładowania. W porównaniu do takich wyników jak 3 godziny i 32 minuty dla Galaxy Tab 2 i 3 godziny i 21 minut dla Toshiba Excite 7.7 to trochę dużo. Może to jednak wynikać z faktu iż jest on ładowany za pośrednictwem portu MicroUSB.

Testy wydajnościowe przeprowadzone na Google Nexus 7 przyniosły ciekawe wyniki. Tablet wypadł bardzo dobrze, a co więcej, część z przeprowadzonych testów wykazały zbliżone wyniki do urządzeń 10.1-calowych z systemem operacyjnym Android. Przykład: testy z wykorzystaniem aplikacji Geekbench wykazały, że nowy Nexus 7 jest cztery razy lepszy od Galaxy Tab 2 7.0 i Toshiba Excite 7.7. Co więcej, porównanie wyników z Acer Iconia Tab A700 pokazały, że najnowszy Nexus może osiągnąć podobne rezultaty jak tablet ze znacznie wyższej kategorii cenowej. Podobne wartości pomiędzy urządzeniami mogą być spowodowane wykorzystaniem tego samego procesora Nvidia Tegra 3.

Inne testy z wykorzystaniem aplikacji GLBenchmark 2.1.4 postawiły Nexusa w troszkę innym świetle. Wyniki nowego tabletu były średnie w porównaniu do innych produktów. Nexus w trakcie testu Egypt Offscreen osiągnął 63 fps, natomiast Asus Transformer Pad Infinity 74 fps, iPad 139 fps i Kindle Fire 23 fps. Test Pro Offscreen wykazał inne nieco wyniki dla testowanych urządzeń: 82fps dla Nexusa 7, 96fps dla Infinity, 139fps dla iPada i 31fps dla Kindle Fire.

Kolejny test został przeprowadzony z wykorzystaniem przeglądarki internetowej. Nexus osiągnął najlepsze wyniki dla pojedynczego okna. Czas jaki był niezbędny do otwarcia jednej strony wynosił zaledwie 1.71 sekundy. Niestety nowy tablet nie radzi sobie dobrze gdy trzeba otworzyć kilka okienek na raz. Ogromną zaletą Nexusa jest jego klawiatura, która nie sprawia problemów w trakcie pisania w oknie wyszukiwarki lub pliku tekstowym.

Oprogramowanie: Jelly Bean - kolejny krok w przód dla Androida

Nexus 7 jest pierwszym tabletem wyposażonym w Androida 4.1 (Jelly Bean), który w znacznym stopniu różni się od swojego poprzednika Ice Cream. W celach porównawczych wykorzystano Nexusa 7 oraz Samsunga Galaxy Tab 2, Asusa Transformer Pad Infinity TF700, Acera Iconia Tab A700 i Toshiba Excite (7.7, 10, i 13).

Ekran głowny w Androidzie 4.1

Ekran głowny w Androidzie 4.1

Nowy Android 4.1 uległ znacznej zmianie, co można zauważyć już po pierwszym uruchomieniu systemu. Ekran powitalny Jelly Bean automatycznie uruchamia samouczka, który objaśnia podstawowe oraz zaawansowane funkcje nowego systemu operacyjnego. Wyskakujące podpowiedzi są proste i wyraźne, dzięki zastosowaniu czcionki o dużym rozmiarze. Samouczek został stworzony z myślą o początkujących jak i zaawansowanych użytkownikach.

Firma Google zdecydowała się na wprowadzenie zarówno drobnych jak i znaczących zmian w podstawowym oknie Androida. W dolnej części ekranu można znaleźć pięć podstawowych ikonek z aplikacjami Google: Play Books, Play Magazines, Play Movies & TV, Play Music i Play Store. Główne okno zawiera również folder, w którym można znaleźć 11 dodatkowych programów, charakterystycznych dla Google np.  przeglądarka internetowa Chrome itp. W centralnej części paska uruchamiania widnieje natomiast ikonka menu. Wszystkie skróty i foldery mogą zostać dowolnie rozlokowane na powierzchni ekranu startowego.

Android 4.1 - okno przeglądarki internetowej

Android 4.1 - okno przeglądarki internetowej

Google zrezygnował z rdzenia nawigacyjnego i przycisków stanu na rzecz pozycjonowania ikonek. Twórcy tabletu założyli, że nowoczesny sposób nawigowania będzie działał wyłącznie za pośrednictwem graficznego interfejsu. Z tego względu przyciski takie jak: "wstecz", "dom" i "ostatnie aplikacje" zostały przeniesione z ich pierwotnych lokalizacji do centralnej, dolnej części ekranu. Zegar i powiadomienia przetransportowano natomiast z lewego dolnego rogu do górnej krawędzi Androida. Zmieniono również procedurę niezbędną do wywołania okna ustawień. Aby tego dokonać należy przeciągnąć placem z górnej do dolnej części ekranu. Wprowadzone zmiany sprawiają że Nowy Nexus 7 jest bardziej podobny do smartphona iż tabletu.

Twórcy Androida 4.1 wprowadzili również zmiany dla samego ekranu głównego. Zmienia on swoje położenie w zależności od tego czy tablet jest ustawiony pionowo czy poziomo. Zastosowanie ikonek sprawiło, że sam Nexus 7 zużywa znacznie mniej energii. Teraz tablet musi wyświetlić małą ikonkę w przeciwieństwie do grafiki, która wymagała wzmożonej pracy tabletu.

Jelly Bean

Jelly Bean

Wprowadzone zmiany mogą być irytujące dla użytkowników przyzwyczajonych do Androida 3.X/Androida 4.0. Firma Google zadeklarowała, że obecny układ interfejsowy będzie wprowadzany do nowych produktów (także 10.1 calowych). Na szczególną uwagę zasługuje układ widgetów. Teraz przeskakiwanie przez "Moją Bibliotekę", "Moje książki", "Moje Magazyny", "Moje filmy" i "Moją muzykę" jest jeszcze łatwiejsze, a samo ich rozmieszenie zostało w pełni oddane pod kontrolę użytkownika. Android 4.1 posiada nowe widgety, które mogą posłużyć do szybkiego dostępu do osiągalnych sieci Wi-Fi, jasności ekranu, lub jego rotacji. Jelly Bean posiada również ciekawy system identyfikowania gatunku muzyki.

W górnej części ekranu można teraz znaleźć pasek "Google Now". Został on wyposażony w drobną instrukcję obsługi, która objaśnia jak skorzystać z funkci wyszukiwania poszczególnych fraz za pomocą komend głosowych.

Pomimo wielu zalet, nowy Android posiada także kilka wad. Nowy układ powoduje, iż ekran wydaje się być podzielony na części. Nowy Android może mieć również problemy z niektórymi aplikacjami. Wada ta jednak powinna być szybko zlikwidowana przez samych producentów programów.

Podsumowując

Nowy, 7-calowy Nexus 7 z łatwością pokonał swojego konkurenta - Kindle Fire. Firma Google dostarczyła wysokiej jakości sprzęt po bardzo przystępnej cenie. Nexus zostawił w tyle również Samsunga Galaxy Tab 2 (tablet o mniejszej wydajności, gorszej pojemności ale z możliwością rozbudowy pamięci o kartę MicroSD). Godnym konkurentem dla Nexusa jest tablet Toshiba Excite 7.7, który jest jednak ponad dwa razy droższy. Nexus 7 nie zadebiutował jako pogromca iPada i iPada 2. Zaletą tabletu jest to, iż jest on o 38% tańszy od iPada 2 i ponad 50% od iPada trzeciej generacji.

Nexus 7 jest obecnie najlepszym 7-calowym tabletem, jaki możną dziś zakupić po tak niskiej cenie. Urządzenie działa szybko. Drobną wadą tabletu jest brak możliwości powiększenia pamięci o kartę MicroSD. Brak karty pamięci można nadrobić poprzez zakupienie troszkę droższej wersji o wbudowanej pamięci 16 GB zamiast 8GB. Długa żywotność baterii, dobre renderowanie oraz wysoki kontrast ekranu sprawiają, że Nexus 7 na długo pozostanie liderem w kategorii 7-calowych, tanich tabletów.