Google: Nexus One to staruszek. Nie "udźwignie" najnowszego Androida

Firma Google przyznała, że użytkownicy jej pierwszego smartfona Nexus One nie otrzymają możliwości zainstalowania najnowszego Androida. Dlaczego? Ich sprzęt jest po prostu za stary.


Nexus One pojawił się na rynku w styczniu 2010 roku. Co prawda został on wyprodukowany przez firmę HTC, jednakże przy bliskiej współpracy z Google, o czym świadczy logo amerykańskiej firmy na obudowie urządzenia. Warto też dodać, że referencyjny "androidowy" smartfon dostarczany był oryginalnie z systemem Android 2.1 (Eclair).

Android 4.0 nie dla smartfona Nexus One

Hugo Barra z Google’a podał dzisiaj informację, z której na pewno nie będą zadowoleni właściciele urządzenia. Otóż jego firma nie zamierza udostępnić im możliwości skorzystania z najnowszej odsłony Androida - Ice Craem Sandwich - gdyż ich sprzęt jest po prostu za stary i nie poradzi sobie z jego obsługą.

Oczywiście decyzja ta prawdopodobnie nie uderzy jedynie w użytkowników Nexusa One, ale także właścicieli innych smartfonów pracujących pod kontrolą pierwszej generacji 1-gigahercowego procesora Snapdragon (tym bardziej właścicieli modeli z jeszcze słabszymi układami).

Barra odpowiada na zaczepki Ballmera

Barra odniósł się także do niedawnej wypowiedzi Steve’a Ballmera, z której wynikało, że korzystać z Androida mogą tylko informatycy.

Jego zdaniem "Android, zwłaszcza w nowej wersji 4.0, jest niesamowicie intuicyjną platformą, najlepszą jaką kiedykolwiek zbudowano. Oferuje zaawansowane funkcje, lecz nie trzeba żadnych instrukcji, aby z nich korzystać."

Nexus S już wkrótce z najnowszym Androidem

Android 4.0 został oficjalnie zaprezentowany 19 października. Wraz z nim przedstawiono również pierwszy smartfon pracujący pod jego kontrolą - Samsung Galaxy Nexus. Tuż po jego premierze rynkowej (nastąpi ona już w przyszłym miesiącu) Google zamierza udostępnić nowy system dla użytkowników swojego drugiego smartfona - Nexus S.

Nie trzeba załamywać rąk!

Dla wszystkich podminowanych użytkowników smartfona Nexus One mamy również dobrą wiadomość, a w zasadzie film, na którym widać, że ich "staruszek" mimo wszystko radzi sobie (i to całkiem dobrze) z najnowszym Androidem!