Google Now Launcher udostępniony dla wszystkich urządzeń z czystym Androidem

Wszystkie smartfony i tablety z linii Nexus oraz Google Play Edition już dawno dostały aktualizację do Androida 4.4 KitKat. Użytkownicy starszych urządzeń nie byli jednak do tej pory traktowani na równi z posiadaczami najnowszego Nexusa 5. To na szczęście się zmienia.

Po udostępnieniu najnowszego Androida 4.4 KitKat wraz z telefonem LG Nexus 5, użytkowników starszych smartfonów i tabletów spotkała niemiła niespodzianka. Google obiecywało im wsparcie w kwestii aktualizacji i udostępnianie ich od razu po premierze kolejnej edycji. Okazało się jednak, że nie dość, że Android 4.4 KitKat trafił na urządzenia typu Google Edition i inne Nexusy z poślizgiem czasowym, to system został okrojony z nowych efektów graficznych.

Chodzi konkretnie o wyświetlanie przezroczystego pasków z powiadomieniami i przyciskami ekranowymi. Od premiery KitKata do teraz wspierał to tylko najnowszy LG Nexus 5. Starsze Nexusy i urządzenia Google Edition, czyli również posiadające system bez żadnej nakładki, zostały z niewiadomych powodów tego rozwiązania pozbawione. Warto dodać, że nie było najmniejszych przeciwwskazań, aby udostępnić im ten efekt. Launchery firm trzecich radzą sobie na Androidzie 4.4 KitKat z wyświetlaniem przezroczystych pasków bez problemu.

Na szczęście Google zmienia swoją politykę. Teraz, po kilku miesiącach od premiery nowego Androida, udostępniona została w sklepie Google Play aplikacja o nazwie Google Now Launcher. Użytkownicy starszych Nexusów i urządzeń Google Edition mogą pobrać ją i cieszyć się przezroczystością górnego i dolnego paska na pulpicie. Niestety aplikacji nie da się pobrać na urządzenia z nakładką producenta.