Google Ocean: odnaleziono Atlantydę dzięki serwisowi Google?

O niezwykłej przydatności Google Ocean amerykański gigant przekonywał od samego początku. Nikt nie spodziewał się jednak, że usługa ta w tak krótkim czasie wzbudzi tyle emocji. Pewien Brytyjczyk odkrył za jej pomocą "sieć przecinających się linii znajdujących się na dnie oceanu. Naukowcy są zdania, że miejsce to idealnie odpowiada przypuszczalnemu położeniu mitycznej krainy - Atlantydy.

Sieć przecinających się linii umiejscowiona jest na dnie Oceanu Atlantyckiego, około 1147 kilometrów od wybrzeży północno-zachodniej Afryki, niedaleko Wysp Kanaryjskich. Odkrycia tego dokonał brytyjski inżynier, Bernie Bamford. Za narzędzie posłużył mu jedynie komputer oraz... usługa Google Ocean.

W sprawie tego niecodziennego znaleziska wypowiedzieli się już specjaliści - naukowcy zajmujący się badaniami nad istnieniem Atlantydy. Ich zdaniem lokalizacja wskazana przez inżyniera doskonale pasuje do opisu Platona.

Dr Charles Orser z uniwersytetu stanowego w Nowym Jorku, stwierdził że odkrycie Brytyjczyka jest niezwykle ciekawe i zasługuje na sprawdzenie.

"Ten rejon Platon opisywał jako miejsce w którym położona była niegdyś Atlantyda. Nawet jeśli okaże się to nie być prawdą, to hipoteza Bernie'ego Bamforda na pewno zasługuje na sprawdzenie."

Przypomnijmy, że Google Ocean jest rozszerzeniem dla Google Earth. Dzięki tej usłudze (uruchomionej wcześniej w tym miesiącu), amerykański gigant umożliwił użytkownikom eksplorację podwodnego świata bez wychodzenia z domu. Internauci mogą wirtualnie zwiedzać podwodne wulkany, oglądać filmy o morskich zwierzętach czy czytać o wrakach statków znajdujących się w pobliżu oglądanego terenu.

"Podwodne" znalezisko Bernie'ego Bamforda można obejrzeć również na własną rękę. Pomocne przy tym mogą okazać się następujące współrzędne: 31 15'15.53N, 24 15'30.53W.

Poniżej prezentuje kilka zrzutów ekranu ilustrujących to niecodzienne znalezisko:

Google Ocean: odnaleziono Atlantydę dzięki serwisowi Google?

Źródło: Telegraph.co.uk

Google Ocean: odnaleziono Atlantydę dzięki serwisowi Google?

Źródło: Telegraph.co.uk

Google Ocean: odnaleziono Atlantydę dzięki serwisowi Google?

Źródło: Telegraph.co.uk

Aktualizacja: 24 lutego 2009 22:59

Niestety dla wszystkich osób, które zbierały już pieniądze na wyprawę w poszukiwaniu odnalezionej przy wykorzystaniu Google Ocean Atlantydy, firma Google wydała następujące oświadczenie:

"Linie, które użytkownicy mogą zobaczyć na zdjęciach to artefakty powstałe podczas procesu gromadzenia danych batymetrycznych. Są one często zbierane przez statki badawcze przy użyciu sonaru"