Google Office

Pakiet biurowy Google przestał być wizją odległej przyszłości. Dostawca najlepszej wyszukiwarki świata oferuje komercyjny zestaw programów biurowych obsługiwanych przez przeglądarkę.

Firma Google ogłosiła, że udostępnia komercyjnie aplikacje biurowe dostępne przez przeglądarkę. Zaczęło się od Writely, świetnego edytora tekstu opartego na technologii AJAX. Potem pojawił się arkusz kalkulacyjny Google Spreadsheets, do "pakietu biurowego" Google dołączył też pocztę Gmail, komunikator Google Talk, kalendarz Google Calendar, narzędzie do tworzenia stron WWW Google Page Creator, a niektórzy wymieniają także fotoalbum Picasa wraz z towarzyszącym jej Picasa Web Albums oraz prosty program do modelowania 3D - Google SketchUp. Teraz większość tych narzędzi dostępna jest w formie komercyjnej, jak Google Apps Premier Edition. Usługa obejmuje nie tylko wszystkie aplikacje (są zresztą dostępne bezpłatnie), ale też konta email oparte na Gmailu, ale o pojemności aż 10 GB i z przypisaniem do domeny użytkownika, np. [email protected] Wszystkie aplikacje w ramach jednego konta tworzą grupę roboczą. Wymiana dokumentów, terminów, sprawna komunikacja mogą stać się najważniejszymi zaletami Google Apps, bo pod względem zaawansowania funkcji aplikacje Google ustępują tradycyjnym rozwiązaniom, takim jak Microsoft Office czy OpenOffice.org.

Drugą zaletą, niezwykle istotną zwłaszcza dla firm, jest dostęp do bibliotek programistycznych związanych z narzędziami, co umożliwi połączenie pakietu z istniejącym oprogramowaniem. Google Apps Premier Edition oferuje nie tylko zestaw narzędzi, ale też całodobową pomoc techniczną. Na razie brak polskich wersji językowej wszystkich aplikacji wchodzących w skład pakietu (niektóre, jak Gmail, są już dostępne po polsku). Używanie Google Apps Premier Edition kosztuje 50 dolarów rocznie, ale jeszcze w kwietniu 2007 roku można będzie bezpłatnie testować tę usługę.

Informacje www.google.com/a Cena 50 dol.