Google Pixel 4 z potężną aktualizacją - wśród nowości ulepszone Face Unlock i dwuzakresowy GNSS

Smartfony od Google otrzymały na gwiazdkę ciekawy prezent. Najnowsza aktualizacja aktywuje dwuzakresowy GNSS oraz poprawia Face Unlock.


Google Pixel 4 zgodnie z harmonogramem otrzymał już grudniowe poprawki zabezpieczeń, ale to nie jedyna aktualizacja w tym miesiącu. Gigant z Mountain View postanowił udostępnić nowe oprogramowanie układowe, która skupia się na poprawie działania urządzenia oraz dodaniu dodatkowych funkcji, które do teraz nie były aktywne.

Google Pixel 4 z potężną aktualizacją - wśród nowości ulepszone Face Unlock i dwuzakresowy GNSS

Źródło: google.com

W tym miesiącu aktualizacja Pixel'a 4 przebiegała inaczej, niż w przypadku starszych modeli od Google. Producent standardowo dla siebie udostępnił grudniowe biuletyny zabezpieczeń na Pixel'e od razu po ich premierze. Ku naszemu zdziwieniu aktualizacji nie dostały wtedy najnowsze modele Pixel 4, które zadebiutowały 24 października tego roku. Aktualizacja dla Pixel'a 4 i Pixel'a 4 XL z nieznanych nam powodów została opóźniona co wywołało niemałe zamieszenie w sieci. Pojawiły się plotki, że skoro Google nie potrafi wydawać terminowo aktualizacji dla swoich urządzeń, to jak mają to robić producenci sprzętu tacy, jak Samsung czy Xiaomi, którzy mają o wiele więcej modeli, które dodatkowo pracują pod kontrolą dedykowanych nakładek.

Okazuje się, że wprowadzenie oprogramowania zostało opóźnione ze względu na udostępnienie pierwszej aktualizacji typu Pixel Feature Drop, która przynosi nowe funkcje. W przypadku Pixel'a 4 są trzy zasadnicze nowości: udostępnienie dwuzakresowego GNSS, który do teraz był nieaktywny, ulepszony mechanizm odblokowywania za pomocą twarzy (Face Unlock) oraz wsparcie dla karty eSIM wbudowanej w urządzenie przez amerykańskiego operatora T-Mobile.

Dwuzakresowy GNSS

W specyfikacji technicznej Pixel'a 4 oraz jego większego brata Pixel'a 4 XL Google umieściło informację o dwuzakresowym systemie nawigacji GNSS, który zostanie udostępniony w przyszłości. Od teraz rozwiązanie jest aktywne i zapewnia dostęp do dokładniejszej lokalizacji użytkownika, ponieważ Pixel 4 potrafi śledzić więcej, niż jeden sygnał z satelity przy wykorzystaniu dwóch różnych częstotliwości. Korzystając z GPS są to częstotliwości L1 i L5, a korzystając z Galileo E1 i E5a.

Użytkownicy Pixel'i 4 i 4 XL donoszą, że po aktualizacji system nawigacji działa znacznie lepiej. Mimo iż zmiana jest po stronie sprzętowej to mówi się również o drobnej modyfikacji kodu Map Google.

Dokładniejszy Face Unlock

Google Pixel 4 zadebiutował z technologią Face Unlock, która pozwala odblokować telefon za pomocą skanowania twarzy. Wokół tego rozwiązania pojawiło się wiele kontrowersji. Znaczna część użytkowników i specjalistów uważa, że nie jest to bezpieczne rozwiązanie, ponieważ Google nie wymaga, aby oczy były otwarte podczas skanowania. Niestety w tym przypadku nic się nie zmieniło, ale sam system zaczął działać znacznie szybciej.

System Face Unlock z Pixel'a 4 podobnie, jak Face ID od Apple uczy się wyglądu twarzy użytkownika i z upływem czasu zaczyna działać znacznie lepiej. Nie inaczej jest w tym przypadku, ale ma na to wpływ również najnowsza aktualizacja oprogramowania układowego.

Google dodało informację, która wyświetla się przy konfigurowaniu Face Unlock. Informuje ona użytkownika, że urządzenie co jakiś czas przy odblokowywaniu wykonywać będzie fotografię jego twarzy, aby poprawić dokładność i szybkość działania tego rozwiązania. Google podkreśla, że wszystkie tego typu dane przechowywane są na urządzeniu lokalnie, a odpowiedzialny jest za to chip Titan M.

eSIM nadal dla nielicznych

eSIM to nic innego, jak karta SIM na stałe wbudowana w urządzenie. Obecnie technologia ta nie jest jeszcze dobrze rozwinięta. Pierwsze urządzenia z eSIM pojawiły się na rynku w 2017 roku, ale większość operatorów nadal nie wspiera tego rozwiązania. W Polsce na konfiguracje urządzenia z eSIM pozwala jedynie Orange. Amerykańscy konsumenci po aktualizacji mogą skonfigurować eSIM u amerykańskiego operatora telefonii komórkowej T-Mobile. Niestety w Polsce T-Mobile nie wspiera eSIM.

Źródło: xda-developers.com