Google Pixel: czy jego aparat jest taki wyjątkowy? Tak, lepszy od iPhone'a 7!

Smartfony Google Pixel i Pixel XL mają lepszy aparat od iPhone'a 7.

Jesteśmy już po premierze smartfonów Pixel i Pixel XL. Firma Google pochwaliła się, że oba urządzenia wyposażone zostały w aparat, który może z powodzeniem walczyć z aparatem zastosowanym w iPhonie 7. Z myślą o potencjalnych kupcach najnowszych smartfonów sygnowanych marką Google warto bliżej przyjrzeć się temu elementowi.

Po pierwsze aparat zastosowany w smartfonach Pixel i Pixel XL jest dokładnie taki sam. Został on zbudowany w oparciu o 12-megapikselowy sensor Sony IMX378, którego piksele są bardzo duże - mają rozmiar 1,55 mikrometra. Całość, pod względem sprzętowym, uzupełnia jasny obiektyw - f/2.0 - oraz doświetlenie w postaci podwójnej diody LED (dual tone). Wygląda to bardzo porządnie lecz nie powala na kolana. Warto bowiem np. zauważyć, że w odróżnieniu od iPhone'a 7 Plus nie mamy tutaj do czynienia z podwójnym aparatem oraz tak potrzebnym w słabych warunkach oświetleniowych systemem optycznej stabilizacji obrazu.

Co więc ośmieliło Google do złożenia tak daleko idącej deklaracji? Ulepszona technologia HDR+, która po raz pierwszy zagościła na rynku w 2015 roku w smartfonie Nexus 6P i pozwala na wykonywanie wysokiej jakości zdjęć nawet w bardzo trudnych warunkach oświetleniowych. Poprawę efektywności tego rozwiązania w smartfonach Pixel udało się osiągnąć m.in. dzięki zastosowaniu szybszego układu SoC, który radzi sobie z tak ciężkim zadaniem jakim jest przetwarzanie w krótkim czasie wielu obrazów RAW składających się na finalny efekt w postaci zdjęcia cechującego się niskimi szumami i rozszerzonym zakresem dynamiki. Warto dodać, że HDR+ działa domyślnie przy wykonywaniu za pomocą smartfonów Pixel każdego zdjęcia.

Czy to działa?

Tak. I to świetnie. Mamy już tego pewność dzięki specjalistom z DxOMark, którzy przeprowadzili szereg testów sprawdzających możliwości aparatu smartonów Pixel. Przyznali oni mu aż 89 punktów, czyli najwięcej w historii. Dla porównania Galaxy S7 Edge otrzymał w takim samym teście 88 punktów, zaś iPhone 7 86 punktów.

Jeżeli więc jednym z ważniejszych elementów dla ciebie są możliwości fotograficzne (smartfony Pixel pozwalają też na nagrywanie filmów 4K, które wspomagane są świetnie sprawdzającą się elektroniczną stabilizacją) nowe smartfony Google powinny z pewnością cię zainteresować.