Google Play - odkryto tysiące szkodliwych podróbek znanych aplikacji i gier

Od czasu do czasu otrzymujemy informacje o tym, że w Google Play wykryto szkodliwe oprogramowanie. Dzisiaj badacze znowu podali efekty swoich testów: znaleźli ponad 2 tysiące szkodników.

Badaniami zajmował się zespół ekspertów z University of Sydney oraz grupa CSIRO’s Data61. Przez dwa lata sprawdzili ponad milion aplikacji z Google Play, a szkodniki znaleźli zarówno w popularnych grach, jak i aplikacjach udających takie tytuły. Z gier najczęściej podrabiane były m.in. Temple Run, Free Flow i Hill Climb Racing. Badacze użyli sieci neuronowych do wykrycia skopiowanych grafik oraz opisów z 10 tysięcy najpopularniejszych apek w sklepie Google. Jak się okazało, podróbek, które korzystały z oryginalnych źródeł (jak żywcem przekopiowane fragmenty opisów gry) było dokładnie 49 608. Oprogramowanie antywirusowe ostrzegało przez 7246 z nich, a 2040 zostały uznane za wyjątkowo niebezpieczne. Pośród nich aż 1565 domagało się przesadnie wielkich uprawnień, za którymi kryła się chęć instalacji oprogramowania reklamowego, a 1407 chciało dodać do systemu biblioteki firm trzecich.

Poniższa grafika pokazuje, jakich technik używają twórcy fałszywych aplikacji, aby skłonić użytkowników do instalacji ich oprogramowania.

Zobacz również:

  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [24.09.2021]
  • Google oskarżone przez 37 stanów USA!
  • Cztery rozszerzenia do Edge i Chrome, których warto używać!
Google Play - odkryto tysiące szkodliwych podróbek znanych aplikacji i gier

Google podaje, że aktualnie usuwa szkodliwe aplikacje szybciej i sprawniej niż dotychczas, a zeszłego roku powstrzymało przed dostaniem się do sklepu największą ilość szkodników jak dotąd. Liczba odrzucanych aplikacji wzrosła aż o 55%. W 2017 roku ze sklepu usunięto łącznie ponad 250 tys. apek, które łamały regulamin sklepu. Jednak Google Play Protect często zawodzi - choć cały czas trwają prace nad ulepszeniem tego mechanizmu wykrywania wirusów. W bieżącym roku ma zostać zaostrzony regulamin dla deweloperów - pojawią się w nim dodatkowe zapisy na temat uprawnień, jakie aplikacje mogą wymagać od użytkowników.

Zobacz nasz ranking antywirusów na system Android 2019