Google Play zastępuje Android Market

Google Play to nowy serwis, który integruje usługi Android Market, Google Music, eBookstore i Movies. W większości nie są dostępne w Polsce, więc dla nas to połączenie oznacza tylko tyle, że teraz aplikacje dla systemu Android kupujemy i pobieramy w nowym serwisie lub za pomocą stopniowo wprowadzanej aplikacji Sklep Play. W naszym kraju nazwa ta może być nieco kontrowersyjna.

Google Play

Na blogu Google czytam, że nowy serwis Play oferuje aplikacje, muzykę, e-booki i filmy w jednym miejscu. Wszystkie te produkty znajdowały się już w ofercie amerykańskiej firmy, ale serwisy je oferujące miały inne nazwy - Android Market, eBookstore, Google Music. Internetowy potentat już od dłuższego czasu pracuje jednak nad ujednoliceniem swojego nazewnictwa.

Dla mieszkańców USA oznacza to dostęp do czterech kategorii produktów w jednym miejscu. W Kanadzie i Wielkiej Brytanii dostępne są filmy, książki i aplikacje, w Australii książki i aplikacje, a w Japonii filmy i aplikacje. Reszta świata, a w tym Polska, na razie w Google Play może kupować i pobierać tylko aplikacje dla Androida, identycznie jak do tej pory w Android Market.

Zobacz też: Google Android Market zwiększa "wagowy" limit dla aplikacji do 4 GB

Skąd ta zmiana?

Choć taka decyzja Google oznacza tylko zmianę nazwy Android Marketu i innych serwisów, to jednak jest to ważny ruch internetowego potentata. Dzięki temu amerykanie mogą w jednym miejscu pobierać muzykę, filmy i e-booki niezależnie od tego, czy korzystają ze smartfonu, czy peceta. Raz zakupione produkty mogą być wykorzystywane na różnych platformach.

Właśnie dlatego nie można było po prostu włączyć serwisów Google Music i eBookstore do Android Marketu. Jego stara nazwa jest nierozerwalnie związana z urządzeniami mobilnymi wyposażonymi w systemem Google. Sklep ten ma natomiast działać również na pecetach i dlatego trzeba było zmienić nazwę na Google Play.

Aplikacja Sklep Play

Niektórzy użytkownicy urządzeń mobilnych z Androidem zauważyli już, że ich Android Market został zastąpiony aplikacją Sklep Play. W zasadzie funkcjonuje ona identycznie jak do tej pory, a zmieniła się tylko nazwa. Swoją drogą jest ona identyczna z nazwą polskiego operatora sieci komórkowych. Ciekawe, czy będą z tego problemy na naszym polskim podwórku.

Aplikacja Sklep Play

Aplikacja Sklep Play

Na razie nowa inicjatywa Google ma jeden ewidentnie pozytywny aspekt, który ucieszy zwłaszcza fanów wszelkiego rodzaju rabatów. W nowym sklepie znajdziemy wiele aplikacji w promocyjnych cenach. Jest wśród nich całkiem sporo ciekawych programów i gier kosztujących jednynie 1,53 PLN.