Google Play zastępuje Android Market

Google Play to nowy serwis, który integruje usługi Android Market, Google Music, eBookstore i Movies. W większości nie są dostępne w Polsce, więc dla nas to połączenie oznacza tylko tyle, że teraz aplikacje dla systemu Android kupujemy i pobieramy w nowym serwisie lub za pomocą stopniowo wprowadzanej aplikacji Sklep Play. W naszym kraju nazwa ta może być nieco kontrowersyjna.

Google Play

Na blogu Google czytam, że nowy serwis Play oferuje aplikacje, muzykę, e-booki i filmy w jednym miejscu. Wszystkie te produkty znajdowały się już w ofercie amerykańskiej firmy, ale serwisy je oferujące miały inne nazwy - Android Market, eBookstore, Google Music. Internetowy potentat już od dłuższego czasu pracuje jednak nad ujednoliceniem swojego nazewnictwa.

Dla mieszkańców USA oznacza to dostęp do czterech kategorii produktów w jednym miejscu. W Kanadzie i Wielkiej Brytanii dostępne są filmy, książki i aplikacje, w Australii książki i aplikacje, a w Japonii filmy i aplikacje. Reszta świata, a w tym Polska, na razie w Google Play może kupować i pobierać tylko aplikacje dla Androida, identycznie jak do tej pory w Android Market.

Zobacz również:

  • Sprawdź najlepsze darmowe oraz przecenione aplikacje na smartfony z Androidem [16.06.2023]
  • W co grać na Androidzie, kiedy nie masz dostępu do WiFi? Te gry są idealne nawet na sesje offline

Zobacz też: Google Android Market zwiększa "wagowy" limit dla aplikacji do 4 GB

Skąd ta zmiana?

Choć taka decyzja Google oznacza tylko zmianę nazwy Android Marketu i innych serwisów, to jednak jest to ważny ruch internetowego potentata. Dzięki temu amerykanie mogą w jednym miejscu pobierać muzykę, filmy i e-booki niezależnie od tego, czy korzystają ze smartfonu, czy peceta. Raz zakupione produkty mogą być wykorzystywane na różnych platformach.

Właśnie dlatego nie można było po prostu włączyć serwisów Google Music i eBookstore do Android Marketu. Jego stara nazwa jest nierozerwalnie związana z urządzeniami mobilnymi wyposażonymi w systemem Google. Sklep ten ma natomiast działać również na pecetach i dlatego trzeba było zmienić nazwę na Google Play.

Aplikacja Sklep Play

Niektórzy użytkownicy urządzeń mobilnych z Androidem zauważyli już, że ich Android Market został zastąpiony aplikacją Sklep Play. W zasadzie funkcjonuje ona identycznie jak do tej pory, a zmieniła się tylko nazwa. Swoją drogą jest ona identyczna z nazwą polskiego operatora sieci komórkowych. Ciekawe, czy będą z tego problemy na naszym polskim podwórku.

Google Play zastępuje Android Market

Aplikacja Sklep Play

Na razie nowa inicjatywa Google ma jeden ewidentnie pozytywny aspekt, który ucieszy zwłaszcza fanów wszelkiego rodzaju rabatów. W nowym sklepie znajdziemy wiele aplikacji w promocyjnych cenach. Jest wśród nich całkiem sporo ciekawych programów i gier kosztujących jednynie 1,53 PLN.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: