Google Play zastępuje Android Market w smartfonach z Androidem

Użytkownicy Androida uruchamiając dzisiaj rano swoje telefony mogli się nieco zdziwić. Google rozpoczęło aktualizację, która dociera bez żadnego ostrzeżenia, swojego sklepu z aplikacjami, zmieniając przy tym jego nazwę na Google Play Store. Android Market oficjalnie znika, ale nadal można ściągać aplikacje przez nową platformę. I skorzystać przy tym na przecenie aplikacji.


Żegnaj Android Markecie

Sklep Android Market był obecny na platformie mobilnej Google praktycznie od samego początku. To nazwa, którą zna każdy przynajmniej chociaż trochę orientujący się w systemach mobilnych użytkownik. Do tej pory było to miejsce, które chociaż działało raz lepiej raz gorzej, i potrafiło stwarzać problemy, ale było bardzo dobrą składnicą programów na Androida. Chociaż można korzystać z alternatywnych sklepów, takich jak Getjar, to żaden z nich nie ma aż takich bogatych zbiorów.

Google Play zastępuje Android Market w smartfonach z Androidem

Google Play nie zmienił się zbytnio względem Android Marketu

Google Play

Google zdecydował się zebrać swoje usługi, w których oferuje zakup wirtualnych dóbr i połączyć je w jedno miejsce. Android Market stał się częścią platformy o nazwie Google Play, która w Stanach Zjednoczonych pozwala na zakup i synchronizację w chmurze, oprócz aplikacji na smartfony, muzyki, książek i filmów. Niestety, te usługi są obecnie niedostępne w Polsce i z naszego punktu widzenia zmieniła się tak naprawdę tylko nazwa. Możliwe, że ten ruch Google spowodowany był sukcesem Amazon Kindle Fire - tabletu pracującego pod kontrolą mocno zmodyfikowanego Androida, pozbawionego usług Google w tym sklepu. Amazon oferuje wszystko to, co teraz Google połączył w Play w ramach swojego sklepu internetowego.

Play a Polska

Nazwa Sklep Play, która zastąpiła w smartfonach z systemem Google dotychczas dostępny sklep Andoid Market może być nieco myląca dla polskiego użytkownika, gdyż wywołuje skojarzenia z jednym z polskich operatorów telefonii komórkowej. Czekamy na reakcję rzecznika sieci i jego wypowiedź w tej sprawie.

Promocja na aplikacje

W ramach świętowania zmiany nazwy i redesignu strony głównej w Google Play przecenionych zostało ponad 20 aplikacji. Są to takie programy jak TuneIn Radio Pro, Business Calendar, SoundHound. mSecure - Password Manager, Endomondo Sports Tracker Pro oraz klawiatura Swiftkey X. Z gier warto zwrócić uwagę na World of Goo, Shadwogun’a, Sprinkle, NFS Hot Pursuit oraz N.O.V.A. 2. Całą listę znajdziecie na tej podstronie Google Play. Cena każdej to około 1.55 złotego.

Zaktualizuj go sam

W redakcji mamy bardzo mieszane uczucia co do nowego podejścia Google, a Android Marketu będzie nam brakowało. A jeśli nie dotarła do Was jeszcze oficjalna aktualizacja, możecie wykonać ją ręcznie - wystarczy, że ściągniecie i zainstalujecie ten plik .apk.