Google Project Fi - rewolucja na rynku telekomunikacyjnym

Project Fi to nowa usługa firmy Google. Internetowy gigant stał się dzięki niej operatorem komórkowym.

Project Fi to nowa usługa Google, dzięki której internetowy gigant wkracza pomiędzy operatorów komórkowych. Rozwiązanie to zakłada zapewnienie smartfonowi możliwości płynnego przełączania się pomiędzy siecią komórkową a darmowym WiFi oraz, co interesujące, automatycznego przełączania się pomiędzy różnymi sieciami komórkowymi (wybierze tę, która ma lepszy sygnał).

Kolejny szalenie ważny element usługi Google Project Fi dotyczy numeru telefonu, który nie będzie przypisany do konkretnego urządzenia, lecz konta Gmail. Dzięki Google Hangouts połączenia (przychodzące i wychodzące) zrealizujemy nie tylko na smartfonie, ale również tablecie, komputerze, czy smartwatchu.

Dostępność

Możliwość przełączania pomiędzy sieciami komórkowymi realizowana jest za pomocą karty "multi-profile SIM", która pozwala na obsługę wielu operatorów. Oczywiście wspomniani operatorzy muszą wyrazić na to zgodę.

Na obecną chwilę firmie Google udało się dojść do porozumienia na rodzimym rynku z firmami T-Mobile oraz Sprint, zaś jedynym urządzeniem mogącym skorzystać z dobrodziejstwa Project Fi jest smartfon Nexus 6.

Ceny

Kluczowym elementem usługi Project Fi jest oczywiście jej cena:

- podstawowy pakiet (Fi Basics) z nielimitowanymi rozmowami i SMS-ami kosztuje 20 USD

- za każdy wykorzystany gigabajt w transmisji danych należy zapłacić 10 USD

Co oznacza "wykorzystany"? Odpowiedź poniżej:

- gdy zapłacimy za 2 GB danych, lecz wykorzystamy 1,4 GB, zwrócone nam zostanie 6 USD

- gdy zapłacimy za 2 GB danych, lecz wykorzystamy o 350 MB więcej, zapłacimy dodatkowo 3,5 USD

Na koniec warto wyraźnie zaznaczyć, że wspomniane kwoty są stałe i niezależne od kraju, w którym przebywa użytkownik usługi Project Fi (obejmuje swym zasięgiem 120 krajów). Oznacza to więc, że nie musi przejmować się roamingiem.

Co dalej?

Z pewnością firma Google będzie starała się nawiązać współpracę z kolejnymi operatorami i wyjść z usługą Project Fi poza rynek Stanów Zjednoczonych. Obecnie nie jest jasne, czy zdecyduje się w przyszłości na budowę własnej infrastruktury.