Google: Projekt Loon. Operatorzy pomogą dostarczać internet balonami

Google nie zaprzestaje prac nad projektem Loon. Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się pierwsze testy systemu dostarczania internetu z wykorzystaniem balonów, w których wezmą udział operatorzy telefonii komórkowej.

Projekt Loon to ambitne przedsięwzięcie giganta z Mountain View rozwijane w ramach działu Alphabet X (dawniej Google X). Google ma zamiar dostarczać internet w krajach ze słabą infrastrukturą sieciową za pośrednictwem unoszących się w powietrzu balonów. Docelowo Projekt Loon ma zapewnić dostęp do internetu 5 mld ludzi do w przeciągu 10 lat

Niewiele jednak brakowało, a Projekt Loon zostałby porzucony. Google miało problem z zaprojektowaniem balonów, którymi dałoby się sterować i byłyby w dodatku wytrzymałe i tanie w produkcji. Firmie udało się jednak rozwiązać te problemy.

Google - projekt Loon, czyli balony dostarczające internet

Google - projekt Loon, czyli balony dostarczające internet

Balon, który w końcu opracowali inżynierowie, okrążył w minionym roku Ziemię 19 razy spędzając w powietrzu 187 dni. Poprawiono też przepustowość łącza zapewnianą przez Projekt Loon, które dzisiaj jest w stanie transmitować dane z prędkością rzędu 15 Mbps. To wystarczająca przepustowość do transmisji materiałów wideo.

Pierwsze testy Projektu Loon w praktyce rozpoczną się jeszcze w tym roku. Dostawcy usług telekomunikacyjnych z Indonezji i kilku innych krajów będą pracować nad wdrożeniem technologii razem Google. Firma z Mountain View będzie też współpracować z rządem Sri Lanki, a pracownicy giganta są pełni optymizmu.

źródło: recode.net