Google SketchUp 6 po raz szósty

Nowa wersja udostępnionego właśnie przez firmę Google narzędzia dla użytkowników zajmujących się projektowaniem przestrzennym umożliwia tworzenie modeli z cyfrowych fotografii, dodawanie tekstu 3D i znaków wodnych do projektów. A to nie wszystko...

Przypomnijmy, iż Google SketchUp udostępnia zarówno standardowe narzędzia rysownicze (rysowanie linii, gumka, wypełnienie, tworzenie okręgów i prostokątów) jak i specjalne narzędzia do projektowania przestrzennego (tworzenie brył geometrycznych i walców, obrót stworzonego projektu lub pojedynczych jego elementów, przybliżanie i oddalanie obiektów). W szóstym wydaniu aplikacji znalazł się teraz także testowy pakiet narzędzi - LayOut - pozwalający na dodanie do projektu tytułów, komentarzy i adnotacji oraz dokumentacji do druku.

Wspomnianą wcześniej nowością jest moduł Photo Match, umożliwiający tworzenie trójwymiarowych modeli ze zdjęć. Użytkownik wyznacza w obrębie fotografii linie, które będą odpowiadać osiom w środowisku SketchUp; aplikacja następnie przelicza pozycję aparatu w chwili wykonania zdjęcia i tworzy trójwymiarową scenę, używając elementów zdjęcia jako tekstur. Można również łączyć ujęcia wykonane pod różnymi kątami.

W nowej wersji programu przebudowano paletę Styles, w której umieszczono zestaw ustawień obejmujący m.in. Sketchy Effects (opcja przetwarzająca projekt tak, aby wygląda on jak narysowany ręcznie) oraz opcje dodawania znaków wodnych (dwuwymiarowych obrazów umieszczanych za lub przed widocznymi w projekcie modelami).

Ciekawą opcją uatrakcyjnienia projektu jest możliwość dodania do niego efektu mgły oraz napisów 3D - ta ostatnia funkcja konwertuje tekst na wektory lub wydzielone obiekty 3D. Projekty stworzone w Google SketchUp można eksportować i przeglądać za pomocą aplikacji Google Earth.

Więcej informacji: SketchUp

Pobierz plik dla Windows

Pobierz plik dla Mac OS X


Zobacz również