Google SketchUp 7

Google wydało kolejną, siódmą już wersję swojej aplikacji do modelowania 3D. Jak przekonuje producent SketchUp 7 i SketchUp Pro 7 oferują funkcje umożliwiające bardziej intuicyjną pracę oraz - w wypadku użytkowników początkujących - łatwiejszy start.

SketchUp oferuje standardowe narzędzia rysownicze (rysowanie linii, gumka, wypełnienie, tworzenie okręgów i prostokątów) oraz specjalne narzędzia do projektowania przestrzennego (tworzenie brył geometrycznych i walców, obrót stworzonego projektu lub pojedynczych jego elementów, przybliżanie i oddalanie obiektów). Program pozwala tworzyć projekty architektoniczne, inżynieryjne, szablony dla Google Earth, itp.

Wśród nowości w siódmym wydaniu aplikacji znalazła się funkcja Dynamic Components - obiekty o przypisanych atrybutach (np. zachowanie w przypadku skalowania, pozycjonowanie względem innych obiektów). Program oferuje możliwość przeszukiwania zasobów bazy modeli trójwymiarowych, Google 3D Warehouse bezpośrednio z okna interfejsu. Wersja zaawansowana SketchUp 7 zawiera też osobne narzędzie o nazwie LayOut 2, które służy do tworzenia i publikacji profesjonalnych prezentacji utworzonych na bazie modeli SketchUp (moduł ten, w wersji testowej, zagościł po raz pierwszy w SketchUp 6).

Podstawowa wersja programu SketchUp jest bezłpatna, natomiast wersja Pro kosztuje 495 dolarów. Z aplikacji mogą korzystać użytkownicy systemów operacyjnych Windows i Mac OS X.

Pobierz Google SketchUp 7.0

Więcej informacji o możliwościach Google SketchUp znaleźć można w artykule Google i grafika.