Google SketchUp 7

Google udostępnił najnowszą wersję oprogramowania do modelowania 3D - SkretchUp 7. Jest to aplikacja umożliwiająca tworzenie złożonych modeli trójwymiarowych, następnie animowanie ich, a potem także dzielenie się kolekcjami z innymi użytkownikami tego programu w Internecie.


Google udostępnił najnowszą wersję oprogramowania do modelowania 3D - SkretchUp 7. Jest to aplikacja umożliwiająca tworzenie złożonych modeli trójwymiarowych, następnie animowanie ich, a potem także dzielenie się kolekcjami z innymi użytkownikami tego programu w Internecie.

Google SketchUp 7

Informacje:http://sketchup.google.com Cena: bezpłatny (wersja Pro: 495 dolarów)

Aplikacja pozwala nawet tworzyć sceny z obiektów przechwytywanych z usługi Google Earth, np. dużych miast. Model taki możesz również umieścić w serwisie wideo YouTube.

Wprawny użytkownik, nawet z użyciem bezpłatnej wersji narzędzia, jest w stanie stworzyć niemal wszystko. Bardziej wymagający użytkownicy mogą skorzystać z zaawansowanej, dość kosztownej zresztą, wersji komercyjnej programu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać modele zbudowane przez innych użytkowników. Znajdziesz je w repozytorium Google 3D Warehouse, dostępnym pod adresem: sketchup.google.com/3dwarehouse. Warto dodać, że wszystkie udostępnione tam obiekty są bezpłatne i możesz z nich korzystać - zazwyczaj bez ograniczeń.

Wersja bezpłatna jest dobra...

Google SketchUp 7

Google SketchUp 7

Nowa wersja aplikacji, oznaczona numerem 7 przynosi szereg usprawnień i nowości. Przede wszystkim dopracowano elementy interfejsu, który poprzednio był mniej wygodny. Program stał się bardziej intuicyjny i przyjazny dla użytkownika. Podczas rysowania SketchUp śledzi linię, która przecina się z inną, po czym automatycznie je scala. Nowe komponenty dynamiczne usprawniają zachowywanie się modeli. Animacje obiektów są bardziej realistyczne, a ich zachowanie przypominać ma ruch elementów w prawdziwym świecie. Kolejna nowość to opcja Interact - moduł pozwalający wprowadzać rzeczywiste animacje dla modeli (ruch), dostosowywać ich kolor czy wprowadzać je do sceny - wszystko to nieomal jednym kliknięciem myszy. Cennym usprawnieniem jest wygładzanie krawędzi obiektów (antyaliasing). Nowością jest też moduł, który umożliwia konfigurowanie zaawansowanych opcji modelu w jednym, scentralizowanym miejscu.

Wiele nowości pojawiło się w zakresie współpracy i dzielenia się wynikami pracy. Wbudowany, specjalny moduł umożliwia wyszukiwanie obiektów w Google 3D Warehouse bezpośrednio z poziomu programu, a wyniki można zapisywać w aplikacji do ulubionych. Znalezione modele możesz także pobrać na dysk lokalny, aby przyspieszyć pracę z nimi. W nowej wersji możesz również przygotowywać własne szablony zawierające style czy znaki wodne wykorzystywane przez twoją firmę, a następnie podzielić się nimi z innymi użytkownikami programu. Wprowadzono możliwość tagowania modeli, np. własnym imieniem i nazwiskiem. Zmiany w zakresie edycji tekstur obejmują także możliwość eksportowania do formatów, które możesz uruchomić w innych aplikacjach do modelowania 3D.

...ale komercyjna jest jeszcze lepsza!

Jeszcze więcej nowości znajdą nabywcy komercyjnej wersji programu, edycji Pro. Przede wszystkim warto powiedzieć o implementacji finalnej wersji komponentu LayOut 2, który przy wykorzystaniu renderowania wektorowego pozwala tworzyć złożone rysunki dwuwymiarowe - o jakości niezależnej od rozdzielczości. Dodano ścieżki dla krzywych kształtu, które można samodzielnie edytować, wprowadzono nowy tryb Explode pozwalający dokonywać drobnych modyfikacji obiektu, opcję eksportu strony do obrazu w formacie JPG lub PNG (wreszcie!) oraz moduł Styles nadający modelom bardziej realistyczny wygląd.

Usprawniono obsługę tekstu używanego w podpisach. Przebudowano manipulatory geometryczne, dzięki czemu opcje obracania, przesuwania i skalowania obiektów są obecnie jeszcze prostsze. W wersji Pro znajdziesz jeszcze więcej opcji związanych z tagowaniem modeli, dodasz takie metadane jak waga czy objętość obiektu. Wszystkie metadane zaszyte w modelu mogą posłużyć do wygenerowania złożonych raportów w formacie CSV lub w postaci pliku HTML. W SketchUp Pro każdy komponent może stać się komponentem dynamicznym. Szereg usprawnień i nowości wprowadzono w narzędziu Style Builder, które pozwala tworzyć własne style dla modeli SketchUp. Niestety, wersja komercyjna programu Google'a to wydatek rzędu 330 euro za licencję na jedno stanowisko. Znaczne rabaty udzielane są jedynie przy zamówieniach obejmujących dużą liczbę licencji.

Nowy SketchUp nadal jest kierowany wyłącznie dla użytkowników Windows i Mac OS X. Wersji dla Linuksa na razie jeszcze nie mamy. Kolejnym minusem jest brak zlokalizowanej wersji programu. Poza tymi małymi niedogodnościami oprogramowanie Google'a jest z pewnością warte polecenia.

Plusy:

  • szybkie tworzenie modeli 3D
  • możliwość dzielenia się własnymi zbiorami
  • aplikacja jest bezpłatna

Minusy:

  • brak wsparcia dla Linuksa
  • brak polskiej wersji językowej

Ocena: 8/10

Podsumowanie: Google SketchUp pozwala przygotowywać zaawansowane modele 3D i dzielić się nimi w Internecie.