Google Starline pozwoli na prowadzenie wideokonferencji w 3D

Google pracuje nad projektem, który dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji i innych technologii pozwoli użytkownikom na prowadzenie wideokonferencji w środowisku 3D.

Projekt Google Starline, zaprezentowany we wtorek podczas konferencji Google I/O, wykorzystuje zaawansowaną technologię, aby przenieść rozmowy wideo na wyższy poziom. Na swoim blogu Google wyjaśnia, że w pracy nad Starline wykorzystano kilka różnych technologii, m.in. sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, kompresję obrazu w czasie rzeczywistym oraz dźwięk przestrzenny.

Pracownicy Google za pomocą szeregu kamer i czujników wygenerowali precyzyjne modele 3D rozmawiających ze sobą osób, dzięki czemu miały one wrażenie, że przebywają w tym samym miejscu. Przypomina to rozmowę z hologramem, co trafnie oddaje załączone niżej wideo. Project Starline jest dostępny jedynie w kilku firmach i opiera się na "niestandardowym i wysoce wyspecjalizowanym sprzęcie". Producent informuje jednak, że wraz z dalszym rozwojem tej technologii będzie chciała - przynajmniej częściowo - zaimplementować ją w produktach kierowanych do konsumentów.

W 2010 roku Cisco wypróbowało podobną, choć znacznie słabszą technologię - Umi, kamerę o wysokiej rozdzielczości i mikrofon wbudowanym w telewizor, co miało zapewnić lepsze rozmowy wideo. Projekt został wycofany dwa lata później. Niedawno niektóre aplikacje na rynku, takie jak Spatial, próbowały przenieść format spotkań online do rzeczywistości wirtualnej. Żadna z nich jednak nie wystartowała, prawdopodobnie ze względu na wysokie koszty i niski komfort użytkowania.

Projekt Starline może napotkać podobne problemy: wymaga specjalistycznego, niestandardowego sprzętu i jest obecnie dostępny tylko w kilku biurach Google. Firma podaje jednak, że jej celem jest uczynienie technologii Starline bardziej przystępną cenowo i szeroko dostępną dla wszystkich.