Google Street View: od teraz zwiedzaj nie tylko ulice, ale również piękne rafy!

Firma Google postanowiła znacząco wzbogacić usługę Steet View. Dzięki nowemu projektowi możemy bowiem zwiedzić piękne miejsca znajdujące się..w głębinach oceanów!

Podwodna wersja Street View to projekt, który powstał przy współpracy Google z organizatorami ekspedycji naukowej Catlin Seaview Survey. Podczas jego realizacji wykonano dziesiątki tysięcy zdjęć (większość w ciągu ostatnich sześciu miesięcy) przy wykorzystaniu specjalnego aparatu SVII rejestrującego co trzy sekundy obraz w trybie panoramicznym 360 stopni. Dzięki nim możemy zwiedzić obecnie Wielką Rafę Koralową w Australii oraz rafy zlokalizowane w pobliżu Hawajów i na Filipinach. Z czasem liczba podwodnych lokalizacji oczywiście będzie się powiększać.

Celem projektu było udostępnienie ludziom narzędzia, za pomocą którego będą mogli odbyć podwodną podróż na ekranie swojego komputera i dzięki temu zrozumieć ogromne znaczenie oceanów.

"Największym problemem dla oceanów jest to, że są one dla większości z nas obce. 99% ludzi nigdy nie nurkowało i nigdy nie będzie nurkowało. Jednym z najważniejszych zagadnień procesu ochrony oceanów jest zaangażowanie ludzi, a to [nowy projekt podwodnego Street View - red.] jest skutecznym sposobem, aby to osiągnąć. Jest to projekt naukowy mający na celu stworzenie linii bazowej do obserwacji, jak oceany się zmieniają, ale również budowania świadomości tych spraw" - powiedział Richard Vevers, dyrektor projektu Catlin.

Zachęcam do zapoznania się z efektami prac naukowców, czyli np. poznania morskich żółwi pływających w gęstwinie małych ryb.