Google Street View: urzędnicy skarbowi szukają wirtualnie migających się od podatków

Google Street View to świetle narzędzie, które, niestety dla litewskich podatników, przypadło do gustu tamtejszemu urzędowi skarbowemu.

Z Google Street View, czyli funkcji Google Maps i Google Earth, korzystają chętnie miliony internautów, natomiast wykorzystywany do wykonywania zdjęć z poziomu ulicy samochód Google wzbudza zainteresowanie wszędzie, gdzie się pojawi. Prawdopodobnie jednak mało kto pomyślałby, że usługa ta może być wykorzystywana przez...urząd skarbowy.

Spokojnie, nie chodzi tutaj o nasz urząd, lecz naszych sąsiadów Litwinów. Tamtejsi urzędnicy skarbowi przechadzają się wirtualnie po ulicach miast w poszukiwaniu wszelkich podejrzanych niezarejestrowanych budynków i budów. Jeżeli na takie natrafią, wysyłana jest szybko prawdziwa kontrola, która wszczyna postępowanie.

Czy wirtualni szpiedzy są skuteczni? Tak. Do tej pory udało im się namierzyć ponad stu właścicieli posesji i trzydzieści firm budowlanych migających się od podatku. Tym samym dzięki ich działaniom państwową kasę zasiliła chyba całkiem pokaźna kwota, na co wskazuje fakt, że największemu dłużnikowi litewski fiskus wyliczył (w przeliczeniu) 285 tysięcy złotych zaległego podatku do zapłacenia.

Zaskakująco pomysłowi i skuteczni są ci litewscy urzędnicy skarbowi. Ciekawe, czy ich śladami podążą teraz inni. Jak sądzicie?


Zobacz również