Google Streetview na smartfonach teraz także z pokryciem Polski

Usługa Google Streetview już od dawna dostępna jest jako część map Google, także w ich mobilnym wydaniu. Pozwala ona na wirtualne spacery po różnych miastach świata, i często bywa wykorzystywana przez turystów, zanim odwiedzą oni miejsce podróży w rzeczywistości. Dzięki wykorzystaniu smartfonów i tabletów to “wirtualne zwiedzanie" jest jeszcze prostsze i przyjemniejsze, a od dziś cały świat może także oglądać terytorium Polski.


Po tapnięciu w rozwinięcie konkretnego adresu możemy wybrać opcję "Streetview"

Po tapnięciu w rozwinięcie konkretnego adresu możemy wybrać opcję "Streetview"

Google Streetview w Polsce

Wczoraj w nocy uruchomiona została polska wersja usługa Google Streetview. Dziś rano jej możliwości zostały zaprezentowane ma oficjalnej konferencji Google w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Mieliśmy także okazję zapytać o kilka szczegółów związanych z usługą. Samo Google Streetview nie jest nowością, gdyż funkcjonuje w sieci już od 2007 roku. Z pomocą tej usługi możemy zwiedzać różne miasta na świecie, oglądając je, jak nazwa wskazuje, w “widoku ulicy". Samochody Google jeżdżą po całym świecie wykonując fotografie, które potem są montowane i wyświetlane jako trójwymiarowe panoramy. Wirtualny turysta może co kilkanaście metrów przystanąć na trasie, którą przejeżdżał wcześniej samochód Google i rozejrzeć się w pełni dookoła. Więcej o samej usłudze możecie przeczytać w naszym podsumowaniu w serwisie PCWorld, a na AndroidLife skupimy się na możliwościach aplikacji mobilnej.

Dodatek do map

Google Streetview nie jest de facto osobną aplikacją na smartfony i tablety. Chociaż instalujemy ją jako osobną pozycję ze sklepu Google Play, to jej ikona nie pojawia się w spisie aplikacji. Dostęp do tej usługi znajduje się bezpośrednio w aplikacji Map Google. Są one preinstalowane na większości urządzeń z Androidem na pokładzie, więc istnieje duża szansa, że możecie je odszukać bezpośrednio w menu urządzenia.

Sposób korzystania ze Streetview

Aby uzyskać dostęp do widoku Streetview należy najpierw uruchomić program Mapy Google. Następnie należy wyszukać odpowiedni adres lub przytrzymać dłużej palec w dowolnym miejscy mapy. W wyskakującym okienku pod wybranym adresem lub punktem, w miejscach objętych usługą Streetview, pojawi się dodatkowa ikonka z nazwą usługi. Jej tapnięcie powoduje przeniesienie do nowego widoku. Jest on bliźniaczy z tym, który znamy z wersji map na komputery stacjonarne.

W Streetview znaleźliśmy także naszą redakcję

W Streetview znaleźliśmy także naszą redakcję

Rozejrzyj się i pospaceruj

Naszym oczom ukazuje się zdjęcie, a przesuwając palcem po ekranie możemy rozglądać się dookoła. Widok ten symuluje rozglądanie się w rzeczywistości, zupełnie jakbyśmy faktycznie stali w tym miejscu. Co nas mile zaskoczyło, to fakt że w zależności od potrzeb możemy używać aplikacji zarówno w trybie pionowym jak i poziomym. Jednak wirtualny spacer to nie tylko stanie w jednym miejscu. Aby przenieść się dalej, i spojrzeć na otoczenie z innej perspektywy wystarczy, analogicznie do wersji przeglądarkowej, przeciągnąć pomarańczowego ludzika z lewego dolnego rogu w inne miejsce na mapie. Obszar, z którego będziemy oglądać otoczenie zaznaczony jest czarnym kółkiem, znajdującym się zaraz nad kciukiem. Jest to bardzo wygodne i przejrzyste. Same ulice na które patrzymy są podpisane, co pozwala nam na jeszcze prostszą nawigację.

Po naciśnięciu klawisza menu pojawia się przycisk "tryb kompasu"

Po naciśnięciu klawisza menu pojawia się przycisk "tryb kompasu"

Tryb kompasu

W mobilnych mapach Google w usłudze Streetview znajduje się jeden ciekawy dodatek, którego nie oferuje wersja na komputery stacjonarne. Po tapnięciu w klawisz menu możemy wybrać Tryb Kompasu. Aplikacja wykorzysta wtedy wbudowany w urządzenie żyroskop i kompas, reagując na ruch urządzenia. Sprawia to wrażenie jakbyśmy patrzyli przez obiektyw aparatu.

Działanie aplikacji

Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni działaniem aplikacji na urządzenia mobilne. Jest przygotowana solidnie, a nowe zdjęcia ładują się bardzo szybko. Jeśli korzystamy z sieci WiFi lub mamy dobry zasięg sieci komórkowej, nie musimy się martwić o irytujące lagi i czekać po kilka sekund na odświeżenie obrazu. Przenoszenie się w kolejne miejsce jest bardzo płynne oraz ładnie animowane symulując prawdziwy ruch.

Google Mapy to nie tylko Streetview

Mapy Google oferują znacznie więcej dodatków, których nie widać na pierwszy rzut oka. Rozwijając menu opcji znajdziemy między innymi możliwość meldowania się w wybranych miejscach, co przypomina działanie takich aplikacji jak Foursquare czy Facebook Places. Oprócz tego od ponad pół roku możemy skorzystać z bezpłatnej nawigacji samochodowej GPS. Wartą uwagi jest także funkcja Latitude, w polskiej wersji przetłumaczona na Współrzędne - pozwala ona na lokalizowanie naszych kontaktów na mapie w czasie rzeczywistym i jest bardzo przydatna przy umawianiu się na spotkanie, zwłaszcza w obcym mieście.

Ciekawostka: Na konferencji Google dowiedzieliśmy się, że użycie mobilnych map z telefonów komórkowych na dziś jest już większe, niż za pomocą komputerów stacjonarnych.

Jak zainstalować Google Streetview

Mobilne mapy wraz ze Streetview są preinstalowane na większości urządzeń wyposażonych w system Android, zarówno na smartfonach jak i tabletach. Jednak jeśli Wasze urządzenie nie posiada tej aplikacji, to aby użyć Streetview na telefonie lub tablecie z Androidem należy zainstalować Mapy Google oraz specjalny plugin Streetview. Obie te pozycje są dostępne w sklepie Google Play (dawniej Android Market - czytaj więcej). Uwaga! Nawet jeśli macie już preinstalowane Mapy oraz Streetview w telefonie, warto udać się do Google Play poprzez powyższe linki lub prosto z menu urządzenia, aby upewnić się czy są one zaktualizowane do najnowszej dostępnej wersji. Zachęcamy Was do testowania usługi Streetview. Podzielcie się koniecznie w komentarzach swoimi spostrzeżeniami na temat pokrycia zdjęciami Waszej okolicy!