Google Video na celowniku DVD Jona

Zaledwie dzień po tym, jak firma Google udostępniła swoją aplikację do odtwarzania klipów z serwisu Google Video, Jon Lech Johansen - słynny norweski programista, szerzej znany jako DVD Jon - zdołał usunąć z niej ograniczenia, które uniemożliwiały odtwarzanie przez program innych materiałów wideo.

W poniedziałek firma Google rozszerzyła możliwości swojej usługi pozwalającej na wyszukiwanie w sieci plików wideo, o czym pisaliśmy w artykule "Filmy z Google - pobieraj za darmo". Aby w pełni wykorzystać nowe możliwości, należy pobrać z witryny producenta specjalną aplikację do odtwarzania klipów - Video Viewer. Odtwarzacz ten bazuje na open-sourceowym programie VLC player, jednak ta wersja pozwala na odtwarzanie jedynie plików z serwera firmy. We wtorek Jon Johansen, vel. DVD Jon, udostępnił na swojej witrynie kod, który zdejmuje te ograniczenia i pozwala odtwarzać klipy wideo, które nie pochodzą z serwerów Google'a.

Jon zdobył rozgłos kilka lat temu, łamiąc zabezpieczenia płyt DVD, a potem zabezpieczenia programu iTunes firmy Apple, o czym pisaliśmy w artykułach "DVD Jon niewinny!" oraz "DVD Jon vs. iTunes - 2:1".

Wczoraj firma Google wydała oświadczenie, w którym potwierdziła, że faktycznie kod DVD Jona działa, a ponadto nie narusza w żaden sposób zasobów firmy. Jednak internetowy gigant nie zaleca instalowania 'poprawki' DVD Jona do Video Viewera, gdyż może to prowadzić do nieprzewidzianych jeszcze błędów w zabezpieczeniach, co w konsekwencji może spowodować odcięcie dostępu do serwisu Google Video.

Więcej informacji

Strona DVD Jona