Google Wallet - debiut elektronicznego portfela

System płatności mobilnych Google Wallet to efekt współpracy Google, MasterCard, Citi oraz sprzedawców, którzy postanowili wdrożyć to rozwiązanie. Jest oparty na komunikacji bliskiego zasięgu NFC i działa w smartfonach z systemem Android. Na razie jest dostępny tylko dla jednego modelu smartfonu i na bardzo ograniczonym obszarze.

Google Wallet

Premiera Google Wallet miała miejsce wczoraj, ale na razie zasięg usługi opartej na technologii NFC jest ograniczony. Elektroniczny portfel dostępny jest na razie tylko dla posiadaczy smartfonu Sprint Nexus S (Google Nexus S w sieci Sprint), którzy znajdą sprzedawców z odpowiednim terminalem płatniczym w USA.

Obecnie aplikacja Google Wallet współpracuje z kartami Citi MasterCard, ale w przyszłości dołączą do nich karty innych banków. Powstanie także wirtualna karta Google, z którą będzie można połączyć konto posiadane w dowolnym banku. Dane płatnicze przesyłane są za pomocą NFC do terminala MasterCard PayPass. Jest ich w USA około 150 000, ale nie wszystkie obsługują Google Wallet.

Visa podała też, że udostępni Google możliwość korzystania z technologii PayWave, która stosowana jest w wielu terminalach płatniczych na całym świecie. Karty tej firmy również trafią do portfela elektronicznego Google. Visa nie podała jednak, kiedy do tego dojdzie.

Wirtualna karta Google pozwoli na dodawanie danych różnych kont bankowych i korzystanie z nich za pomocą portfela elektronicznego. Po utworzeniu karty, użytkownicy otrzymają 10 dol. na wypróbowanie nowej usługi. Więcej informacji oraz film promujący nową aplikacje płatniczą można znaleźć na blogu Google.