Google WearOS otrzymuje ruchome kafelki

WearOS otrzymuje ruchome kafelki, za pomocą których można przeglądać wiadomości, pogodę, timery oraz inne informacje.

Krótko po przebudowie systemu Google wprowadza kilka nowych zmian w WearOS - mobilnym systemie operacyjnym wyszukiwarkowego giganta dedykowanym urządzeniom wearables. Wprowadzono nową funkcję służącą do nawigacji, która pozwoli ograniczyć czas potrzebny na dostanie się do wybranej opcji. Kafelki, które pojawiły się w systemie WearOS są podobne do tych, które znamy z Apple Watch. Pozwalają na wyświetlenie informacji bez uruchamiana aplikacji oraz dotykania ekranu.

Kafelki pojawiły się w opcjach Asystenta oraz w skrótach z aplikacji Google Fit, gdzie pojawiło się sześć nowych ekranów z celami, następnymi wydarzeniami, prognozą, tętnem, nagłówkami oraz timerem. Po przeciągnięciu palcem w lewo na ekranie głównym (tarczy) będziesz mógł przez nie przechodzić, aby otrzymywać szybkie aktualizacje informacji przez cały dzień. Na przykład kafelek odpowiedzialny za pogodę pokazuje aktualną temperaturę i warunki pogodowe, a nagłówki pokazują najważniejsze wiadomości pobrane z Wiadomości Google.

Zobacz również:

  • Uruchomiono obliczenia kwantowe na tradycyjnych komputerach
  • OnePlus Watch to rozczarowanie jakich mało! Recenzje są miażdżące
  • Zegarki z Wear OS jeszcze szybsze? Qualcomm zapowiada inwestycje
Google WearOS otrzymuje ruchome kafelki

Źródło: pcworld.com

Kafelki można usuwać i modyfikować w podobny sposób, w jaki zmieniasz tarcze zegarka - w aplikacji Wear OS lub poprzez dotknięcie i przytrzymanie kafelka na zegarku i przeciągnięcie go w inne nowe miejsce. Kafelki nie są interaktywne - po kliknięciu można uruchomić powiązaną z nimi aplikację.

Google zmieniło nazwę Android Wear na WearOS w zeszłym roku i powoli próbuje reaktywować system dla smartwatchy. Dodano nowe funkcje takie, jak tryb ciemny i większa integracja z Asystentem Google. Producent obiecuje również, że będzie współpracował z istniejącymi producentami zamiast rozwijać własne urządzenia do noszenia, ale nie widzieliśmy jeszcze żadnych efektów zacieśnionej współpracy.

Możliwości dla nowej funkcji kafelki są praktycznie nie ograniczone. Wszystko zależy od deweloperów i aplikacji, które będą wspierać nową funkcjonalność.

Google mówi, że kafelki będą rozwijane w ciągu najbliższego miesiąca. Zostaną także zaprezentowane 7 maja na Google I/O.

WearOS z kilkoma aplikacjami i jeszcze mniejszą liczbą flagowych urządzeń, które pracują pod kontrolą tego systemu jest w słabej pozycji na rynku. O wiele lepiej radzi sobie Apple z Apple Watch oraz Samsung z własnymi urządzeniami pracującymi pod kontrolą systemu Tizen. Google potrzebuje nowej funkcji, aby ludzie zapragnęli zegarków z WearOS. Firma mimo niepowodzeń na rynku urządzeń ubieranych nadal planuje stać się konkurentem dla Apple i zamierza rozwijając system WearOS. Niestety bez nowych urządzeń, które będą mniejsze, ładniejsze, szybsze i dłużej działały na pojedynczym ładowaniu same zmiany w oprogramowaniu nie wystarczą.