Google aktualizacją Play Services wyłącza zdalne blokowanie telefonu

Posiadaczy smartfonów i tabletów z Androidem spotkała wczoraj niemiła niespodzianka. Cicha aktualizacja aplikacji Play Services wyłączyła bowiem na posiadanych przez nich urządzeniach mobilnych z systemem Google funkcję zdalnego blokowania telefonu i usuwania z niego danych.

Menedżer Urządzeń Google to usługa, która pozwala na zdalne namierzanie skradzionego lub zgubionego urządzenia z Androidem za pomocą strony internetowej. Wystarczy w tym celu zalogować się na swoje konto na stronie Sklepu Google Play, a następnie kliknąć ikonę koła zębatego w prawym górnym rogu i wybrać odpowiednią opcję z wyskakującego menu.

Menedżer w podstawowej wersji pozwala na namierzenie telefonu, ale po nadaniu mu uprawnień administratora to narzędzie może też zdalnie zablokować telefon, a w razie trzymania na smartfonie lub tablecie wrażliwych danych, można je zdalnie usunąć - a przynajmniej można to było zrobić do wczoraj, ponieważ Google, najpewniej przypadkiem, wyłączyło tą funkcję.

Google aktualizacją Play Services wyłącza zdalne blokowanie telefonu

Google Android

Wszystko za sprawą cichej aktualizacji w tle aplikacji Google Play Services. Spowodowało to odznaczenie w opcji uprawnień administratora, przez co zaawansowane funkcje Menedżera urządzeń Android są niedostępne, chociaż nie jest to odnotowane na stronie www. Co więcej, użytkownicy o zmianie nie zostali przez Google powiadomieni i z pewnością jest teraz wiele osób zupełnie nieświadomych zagrożenia. W celu przywrócenia pełnej ochrony należy teraz funkcję administracyjne w urządzeniu dla Menedżera Urządzeń Google aktywować ręcznie w ustawieniach telefonu.

Zobacz również:

  • Czujesz się bezpieczny? iOS 15, Windows 10, i Chrome złamane!
  • Android 11 - lista telefonów do aktualizacji [18.10.2021]
  • Jak namierzyć lokalizację telefonu komórkowego lub numeru telefonu?