Google aktualizuje Chrome

Koncern Google udostępnił kolejną wersję przeglądarki Chrome - 7.0.517.43. W najnowszym wydaniu załatano 11 błędów w zabezpieczeniach, ale tylko jeden z nich uznany został za lukę "krytyczną" (pięć kolejnych to aktualizacje "ważne").

Przedstawiciele Google na razie nie udostępnili żadnych szerszych informacji na temat załatanych właśnie luk. To standardowe postępowanie koncernu - po premierze nowej wersji Google zwykle przez kilka tygodni blokuje dostęp do szczegółowych danych o problemie (dając w ten sposób użytkownikom czas na spokojne zaktualizowanie aplikacji). Podobnie postępuje m.in. Mozilla.

Poinformowano za to, że tym razem tylko dwa błędy zostały zgłoszone przez niezależnych specjalistów ds. bezpieczeństwa - Google wypłacił im za to w sumie 1000 USD nagrody , czyli po 500 za błąd. Resztę luk wykryli na własną rękę pracownicy koncernu.

Zobacz również:

  • Cztery rozszerzenia do Edge i Chrome, których warto używać!
  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [24.09.2021]

Z lakonicznych informacji przedstawionych przez Google wynika, że krytyczny błąd jest w jakiś sposób związany z funkcją autowypełniania formularzy na stronach WWW. To brzmi dość prawdopodobnie - tym bardziej, że funkcja ta została wprowadzona do Chrome stosunkowo niedawno, możliwe więc, że wciąż zawiera błędy.

Google Chrome dostępny jest teraz w wersji nr 7 - warto odnotować, że "szóstka" pojawiła się dopiero na początku września (od tego momentu udostępniono cztery porcje aktualizacji dla tej aplikacji). Tempo rozwoju aplikacji jest zgodne z obietnicami Google, który przed kilkoma miesiącami obiecywał, że kolejne "duże" wersje Chrome będę pojawiać się mniej więcej co sześć tygodni.

Przedstawiciele koncernu informują, że zmiany w aplikacji nie ograniczają się jedynie do łatania błędów - w Chrome wciąż pojawiają się też nowe funkcje i narzędzia. Mowa tu m.in. o wprowadzeniu pełnego wsparcia dla AppleScript w makowej wersji, czy zmodernizowanego parsera HTML5. W wersji nr 7 usunięto też "setki" drobniejszych błędów, wykrytych w poprzednich wydaniach.

Popularność Chrome powoli, acz systematycznie rośnie - wedle danych firmy NetApplication, z przeglądarki Google korzysta obecnie ok. 8% wszystkich internautów, zaś dynamika wzrostu sugeruje, że do końca roku liczba ta może wzrosnąć do 10%. W Polsce dane te są dość zbliżone, aczkolwiek w ostatnich tygodniach popularność Chrome nieco spadłą (z 9 do 8,59%, wedle danych serwisu Ranking.pl).

Chrome 7 dostępny jest obecnie na wszystkie popularne platformy - Windows, Mac OS X oraz Linuksa. Najnowsze wydanie można pobrać ze strony Google (użytkownicy przeglądarki mogą ją łatwo zaktualizować, korzystając z opcji "Google Chrome - Informacje", w menu Narzędzia).