Google bliżej telewizji i VoIP

Firma Google zaprezentowała nową usługę - wyszukiwarkę programów telewizyjnych. Serwis Google Video - dostępny na razie w wersji testowej - umożliwia łatwe wyszukiwanie informacji w archiwum kilkunastu zindeksowanych amerykańskich stacji telewizyjnych. Koncern planuje także ekspansję na rynku usług VoIP.

Funkcjonalność dostępnego pod adresemhttp://www.google.com/video serwisu nie ogranicza się np. do wyszukiwania programów po ich tytułach - np. po wpisaniu określonej frazy, wyszukiwarka wyświetli listę programów, w których została ona wypowiedziana.

Google bliżej  telewizji i VoIP

Google Video

W wynikach wyszukiwania przedstawiona zostanie lista programów i filmów, wraz ze 'zrzutem ekranu' z danego programu, fragmentem listy dialogowej oraz czasem emisji. Po kliknięciu na wybrany tytuł wyświetlone zostaną szczegółowe informacje o programie oraz dodatkowe ilustracje.

Zobacz również:

Przedstawiciele Google podkreślają, że ich nowa usługa ma pomóc użytkownikom w znalezieniu "wszystkich informacji, których do tej pory nie można było znaleźć w Internecie". Firma rozpoczęła indeksowanie archiwów stacji telewizyjnych pod koniec ubiegłego roku - wśród objętych system materiałów znalazły się m.in. archiwa Public Broadcasting Service, National Basketball Association, Fox News Networks oraz C-SPAN.

Jeśli zaś chodzi o uruchomienie przez Google usługi VoIP, to zamierzenia te znajdują się na razie w sferze spekulacji. Znawcy branży IT sądzą jednak, że umożliwienie użytkownikom wykonywania głosowych rozmów przez Internet byłoby dobrym uzupełnieniem aplikacji Google Desktop. Przedstawiciele firmy nie skomentowali jak dotąd tych pogłosek.