Google bliżej telewizji i VoIP

Firma Google zaprezentowała nową usługę - wyszukiwarkę programów telewizyjnych. Serwis Google Video - dostępny na razie w wersji testowej - umożliwia łatwe wyszukiwanie informacji w archiwum kilkunastu zindeksowanych amerykańskich stacji telewizyjnych. Koncern planuje także ekspansję na rynku usług VoIP.

Funkcjonalność dostępnego pod adresem http://www.google.com/video serwisu nie ogranicza się np. do wyszukiwania programów po ich tytułach - np. po wpisaniu określonej frazy, wyszukiwarka wyświetli listę programów, w których została ona wypowiedziana.

Google Video

Google Video

W wynikach wyszukiwania przedstawiona zostanie lista programów i filmów, wraz ze 'zrzutem ekranu' z danego programu, fragmentem listy dialogowej oraz czasem emisji. Po kliknięciu na wybrany tytuł wyświetlone zostaną szczegółowe informacje o programie oraz dodatkowe ilustracje.

Przedstawiciele Google podkreślają, że ich nowa usługa ma pomóc użytkownikom w znalezieniu "wszystkich informacji, których do tej pory nie można było znaleźć w Internecie". Firma rozpoczęła indeksowanie archiwów stacji telewizyjnych pod koniec ubiegłego roku - wśród objętych system materiałów znalazły się m.in. archiwa Public Broadcasting Service, National Basketball Association, Fox News Networks oraz C-SPAN.

Jeśli zaś chodzi o uruchomienie przez Google usługi VoIP, to zamierzenia te znajdują się na razie w sferze spekulacji. Znawcy branży IT sądzą jednak, że umożliwienie użytkownikom wykonywania głosowych rozmów przez Internet byłoby dobrym uzupełnieniem aplikacji Google Desktop. Przedstawiciele firmy nie skomentowali jak dotąd tych pogłosek.


Zobacz również