Google chce skończyć z hasłami. Zalogujesz się za pomocą pierścienia

Firma Google ma już dość uwierzytelniania za pomocą kombinacji login/hasło. W związku z tym podjęła wysiłek opracowania alternatywnych rozwiązań.

Specjalny zespół Google zajmujący się bezpieczeństwem zamierza opublikować w czasopiśmie IEEE Security & Privacy Magazine artykuł, w którym przedstawi różne sposoby uwierzytelniania mogące w niedalekiej przyszłości zastąpić tradycyjnie wklepywaną przez nas za pośrednictwem klawiatury kombinację login/hasło.

"Wraz z wieloma innymi z branży czujemy, że hasła i takie rozwiązania jak pliki cookie nie są już wystarczające, aby zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo" - twierdzi Google.

Prowadzone obecnie przez firmę eksperymenty mają na celu uwolnić nas od potrzeby zapamiętywania wielu haseł i związane są z malutką kartą szyfrującą o nazwie Yubico, która po wsunięciu do portu USB automatycznie loguje internautę do przeglądarki Chrome.

"Inni próbowali już takiego rozwiązania, lecz mieli na tym polu małe sukcesy. Mimo, że zdajemy sobie sprawę, iż nasza inicjatywa pozostanie spekulacją dopóki nie udowodnimy jej akceptacji na dużą skalę, jesteśmy chętni do przetestowania jej na innych stronach" - przeczytamy w opublikowanym przez inżynierów Google artykule.

Rozwinięciem opisanego rozwiązania byłoby zaprzęgnięcie do pracy technologii bezprzewodowej (najpewniej NFC). Wówczas moglibyśmy zalogować się do dowolnej strony internetowej za pośrednictwem smartfona lub np. wyposażonego w kartę szyfrującą pierścienia na naszym palcu. Wystarczy, że zbliżylibyśmy go do komputera.

No cóż, inicjatywa ta wydaje się bardzo interesująca. Google stoi jednak przed wielkim wyzwaniem, czyli przekonaniem właścicieli stron internetowych przyzwyczajonych i zadowolonych z tradycyjnego sposobu uwierzytelniania do tego, aby przeszli na zupełnie nowy system. Ponadto pamiętać należy również o jeszcze jednym problemie: co się stanie, gdy zgubimy nasz "element" uwierzytelniający?


Zobacz również