Google chce umożliwić zakupy z poziomu wyszukiwarki

Jak podaje The Wall Street Journal, Google szykuje się do wprowadzenia opcji zakupów bezpośrednio z poziomu wyszukiwarki. W tym celu zostanie zmodyfikowana aktualna usługa "Kup w Google".

Z pewnością nie jest to wiadomość, która ucieszy Amazon, ponieważ jeżeli przeciek się potwierdzi (Google na razie ani nie potwierdza, ani nie zaprzecza), gigant sprzedaży online może mieć silną konkurencję. A jak ma wyglądać zakup przez wyszukiwarkę? Obecnie mamy sytuacje taką - wpisujemy do niej poszukiwany produkt, np. "filtr do wody". Po lewej wyświetlają się linki, po prawej - miniaturki filtrów wraz z możliwością przejścia na stronę www, gdzie można nabyć dany towar. Nowa funkcja wyszukiwarki Google ma wyeliminować konieczność przechodzenia gdziekolwiek - zakup będzie możliwy właśnie na stronie z wynikami wyszukiwania.

Wyniki wyszukiwania Google - opcja "Kup w Google" po prawej (foto: własne)

Wyniki wyszukiwania Google - opcja "Kup w Google" po prawej (foto: własne)

Jak podkreśla The Wall Street Journal, w ten sposób Google chce wzmocnić swoją "więź" z użytkownikami mobilnym, tym bardziej, że wg ostatnich badań większość zapytań w wyszukiwarce pochodzi właśnie od użytkowników smartfonów i tabletów, a nie od osób używających komputerów stacjonarnych. Rodzi się pytanie - za ile to wszystko? Jeśli wierzyć doniesieniom, sam użytkownik decydujący się na zakup, nie zapłaci nic. Za to Google będzie mieć prowizję od sklepu za każdą przeprowadzoną za pośrednictwem usługi transakcję.