Google chroni zagrożone języki. Wspaniała inicjatywa!

Firma Google przedstawiła "Endangered Languages Project", czyli fantastyczny projekt mający na celu ochronę zagrożonych języków.

Firma Google to nie tylko wyszukiwarka i system Android dominujący na rynku smartfonów. Dzięki niej mamy bowiem np. możliwość darmowego korzystania z tak fantastycznych rozwiązań jak Mapy, usługa Street View (pozwala na przechadzki po wielu miastach i podziwianie ich z perspektywy przechodnia), czy zbiory zdigitalizowanych książek i manuskryptów.

To jednak nie wszystko. Najnowszym osiągnięciem Google'a jest bowiem program Endangered Languages Project, który został stworzony przy współpracy koalicji różnych organizacji tworzących tzw. Przymierze na rzecz Różnorodności Językowej (Alliance for Liguistic Diversity).

Jest to strona internetowa, która ma pomóc w ochronie ginących języków. Stanowi ona platformę zapewniającą zainteresowanym tym tematem osobom/organizacjom m.in. możliwość przechowywania i korzystania z badań, dzielenia się radami i wskazówkami, współpracy oraz nauki. Obecnie na stronie znajdują się materiały dokumentujące ponad 3 000 języków.

Cel Google

Chociaż internetowy gigant miał ogromny udział w tworzeniu nowej platformy zapowiedział już, że jego podstawowym celem jest jej oficjalne przekazanie pod pieczę prawdziwych fachowców w dziedzinie ochrony zagrożonych języków - Naczelnej Radzie Kultury Ludowej (First Peoples’ Cultural Council - FPCC) oraz Instytutowi Informacji i Technologii Językowej (Institute for Language Information and Technology).

Zapraszam do obejrzenia filmu, który przybliży wam nowy projekt Google'a:

__________________

Świetna inicjatywa. I jak tu nie lubić Google?