Google dodaje do wyszukiwarki AR, Asystent Google rozwijany

Podczas prezentacji otwierającej konferencję Google I/O 2019, zaprezentowano wyszukiwarkę z dodatkiem modeli 3D oraz rozszerzoną rzeczywistością, a także wzbogaconego o nowe możliwości Asystenta.

Na początku konferencji - prezentacja nowych możliwości wyszukiwarki, czyli technologii, od której narodziła się obecna potęga Google. Prezentująca nowe rozwiązania pani zaprezentowała wyszukiwanie hasła "rekin". Oprócz klasycznych wyników, które doskonale znamy, pojawiło się także coś więcej - trójwymiarowy model rekina, a po jednym przełączeniu - można było zobaczyć go unoszącego się nad sceną. Oczywiście tylko na wyświetlaczu smartfona, ponieważ została do tego użyta rzeczywistość rozszerzona. Wyglądało to dość efektownie, ale czy rozwiązanie takie doczeka się praktycznego użytku? W zastosowaniach edukacyjnych, rozrywkowych i komercyjnych jak najbardziej, więc ma szansę na sukces, tym bardziej, że i Microsoft zaczyna działać w tym kierunku.

Google dodaje do wyszukiwarki AR, Asystent Google rozwijany

Druga warta uwagi nowość to rozszerzenie możliwości Google Lens. Wprowadzone zostało tłumaczenie na żywo i funkcja czytania przez aplikację tekstów w obcych dla użytkownika językach. Jak na razie na liście obsługiwanych znajduje się ich piętnaście - polskiego póki co brak. Wydaje się to bardzo dobre rozwiązanie zarówno w zastosowaniach edukacyjnych, jak i dla turystów. Tym bardziej, że wymagania aplikacji są niewielkie, nie zajmuje też dużej ilości miejsca. Oprócz tego zaprezentowano nowe możliwości Asystenta Google - może on wykonywać czynności w imieniu użytkownika, a prezentujący tę funkcję mężczyzna skorzystał z Asystenta do rezerwacji stolika w restauracji. Jest to możliwe dzięki rozwojowi technologii Duplex. Na tym nie koniec - został wprowadzony do niego praktyczny tryb dla kierowców.

Zobacz również:

  • Mapy Google bez internetu i inne przydatne funkcje [Aktualizacja 25.07.2021]
  • Samochód, który potrafi więcej niż Twój laptop - sprawdzamy znakomite wyposażenie nowej Skody Enyaq iV

Szczegółowe omówienie nowości w kolejnych wpisach.