Google dodaje nowe funkcje do wyszukiwarki dla "pecetów"

Wyszukiwanie głosem i obrazem, błyskawiczne strony i jeszcze większa szybkość - oto co Google zaprezentowało podczas konferencji w San Francisco.


Błyskawiczne strony

Instant Pages (pol. Błyskawiczne strony) to jedna z ciekawszych funkcji, jakie ostatnimi czasy testowano w . Ma ona zaoszczędzić od 4 do 10 sekund w procesie wyszukiwania pojedynczej informacji. Funkcja pozwala na błyskawiczne ładowanie stron z pierwszych wyników wyszukiwania. Biorąc pod uwagę, że są to strony, które najczęściej wybieramy, Google postanowiło wczytywać je już w trakcie przeglądania wyników. Wejście na wybraną stronę będzie dzięki temu natychmiastowe.

Usługa pojawi się wraz z następnym wydaniem testowym przeglądarki Chrome. Ostatecznie, skorzystają z niej wszystkie przeglądarki internetowe dla pecetów i urządzenia mobilne. Google jak zwykle zaprezentowało nową funkcję w swoim kanale na YouTube:

Wyszukiwanie głosowe... i obrazkowe

Voice Search (pol. Wyszukiwanie głosowe) pozwala na wyszukiwanie treści bez konieczności manualnego wpisywania fraz. Zamiast tego użytkownik może wypowiedzieć je do mikrofonu. Wypowiadane słowa będą przetworzone na tekst, na podstawie którego zostanie przeprowadzone wyszukanie treści na stronie Google. Usługa ta potrafi znacząco skrócić czas wyszukiwania poprzez całkowite wyeliminowanie procesu pisania.

Do tej pory, z tego typu wyszukiwania mogliśmy skorzystać na smartfonach i tabletach. Teraz dołączy do nich komputer osobisty z przeglądarką Chrome 11 lub nowszą. Na razie wyłącznie w języku angielskim.

Na stronie images.google.com, firma zachęca do testów Wyszukiwania obrazem. Usługa nawiązuje w pewnym stopniu do aplikacji znanej z Androida - Google Goggles. Pozwala załadować obrazek z dysku w wyszukiwarce i dowiedzieć się czegoś na jego temat. Na przykład: poznać nazwę budowli na zdjęciu, autora rzeźby lub firmę, której logo przedstawia obrazek.