Google i "wiosenne sprzątanie": koniec z iGoogle i innymi usługami

Jesienią poprzedniego roku firma Google rozpoczęła czystkę, w ramach której zlikwidowała już kilkadziesiąt swoich usług. Właśnie poinformowała o kolejnych pięciu, które zostały skazane na odcięcie od Internetu.

Ostatniej jesieni firma Google rozpoczęła, jak to określiła, "wiosenne sprzątanie", w ramach którego zrezygnowała z ponad 30 produktów. Na swoim oficjalnym blogu poinformowała właśnie o pięciu kolejnych "ofiarach" podając jednocześnie powód ich "uśmiercenia".

Lista projektów skazanych na odcięcie od Sieci przedstawia się następująco:

1. Google Mini (zapewnia firmom możliwość wykorzystania technologii wyszukiwania Google do przeszukiwania swoich wewnętrznych zasobów, włączając w to intranet, bazy danych, aplikacje biznesowe oraz publiczne serwisy internetowe): zastanie wyłączony 31 lipca, gdyż lepiej sprawdzają się tutaj Google Search Appliance, Google Site Search i Google Commerce Search.

2. Google Talk Chatback (pozwala na osadzanie widgetu Google Talk na stronach) zakończył żywot, gdyż jest przestarzały. Google zachęca do korzystania z interaktywnego paska Meebo Bar.

3. Google Video przestał przyjmować filmy w 2009 roku. Te, które się tam znajdują użytkownicy będą mogli do 20 sierpnia przenieść do YouTube'a.

4. iGoogle (każdy korzystający z tej usługi może utworzyć własną, dostępną tylko dla siebie stronę startową, na której móże umieścić takie elementy jak np. zegar, aktualna pogoda, czy nagłówki wiadomości z kanałów RSS): przestanie istnieć 1 listopada przyszłego roku. Powód? Rozwój rynku mobilnego, pozwalający na dostęp do takich danych za pośrednictwem każdego smartfona/tabletu.

5. Aplikacja Symbian Search pozwalająca na wyszukiwanie na Symbianie.