Google kończy produkcję Pixel 2 i wyłącza Inbox, goo.gl oraz Google+

To nie żart na Prima Aprilis. Google w tym tygodniu zamyka kilka swoich usług w tym popularny swego czasu goo.gl służący do skracania linków URL.


Google przy okazji świętowania 15 urodzin Gmaila robi przy okazji porządki. Firma ma długą historię i przez wiele lat rozwijała dużo więcej produktów niż wyszukiwarka sieciowa i system operacyjny Android. Zdarzało się już kilkukrotnie, że Google zabijało niektóre ze swoich usług. Stało się to także w tym tygodniu.

Pixel 2 i Pixel 2 XL

Google kończy produkcję Pixel 2 i wyłącza Inbox, goo.gl oraz Google+

Źródło: techadvisor

Google od ponad 6 miesięcy sprzedaje Pixel'a 3 i 3 XL, ale w sklepach nadal można nabyć ich poprzedników w nieco obniżonych cenach. Google oficjalnie przestał sprzedawać te urządzenia w swoim sklepie, co oznacza, że zakończono ich produkcję i po wyczerpaniu zapasów magazynowych u sprzedawców nie będzie można już zakupić tego telefonu. W naszym kraju nie jest to duża strata, ponieważ smartfony z serii Pixel nie są dostępne w oficjalnych kanałach dystrybucyjnych. Egzemplarze, które możemy kupić w Polsce pochodzą z dystrybucji niemieckiej lub brytyjskiej.

Zobacz również:

  • Mapy Google bez internetu i inne przydatne funkcje [Aktualizacja 25.07.2021]
  • To już koniec - Pixel 2 i Pixel 2 XL otrzymały ostatnią aktualizację

Google Pixel 2 i Pixel 2 XL zadebiutowały na rynku w drugiej połowie 2017 roku. Wyposażone są w procesor Qualcomm Snapdragon 835 oraz 4 GB pamięci operacyjnej RAM. System operacyjny to Android w wersji 8.0, który został zaktualizowany do wersji 9.0 Pie. Oba modele są wodoodporne i posiadają czytnik linii papilarnych umieszczony z tyłu. Google zobowiązało się do udostępniania aktualizacji systemu i poprawek bezpieczeństwa przez 3 lata od premiery. Oznacza to, że właściciele tych smartfonów do końca 2020 roku będę otrzymywać nowe wersje systemu operacyjnego Android.

Inbox

Google kończy produkcję Pixel 2 i wyłącza Inbox, goo.gl oraz Google+

Źródło: google

Inbox to aplikacja do obsługi poczty Gmail. Została wprowadzona po raz pierwszy w 2015 roku. Jej cechą charakterystyczna był całkowicie przeprojektowany interfejs, który zmieniał sposób, w jaki korzystamy z naszej skrzynki pocztowej. Skrzynka odbiorcza za pomocą inteligentnego menadżera segregowała i sortowała wiadomości, dzięki czemu zarządzanie pocztą stawało się dziecinnie proste. Niestety z biegiem czasu zainteresowanie aplikacją znacząco zmalało. Większość unikalnych funkcji, jakie wprowadził Inbox została zaimplementowana do Gmail'a. Z tego właśnie powodu nie będziesz już mógł korzystać z Inbox.

Skracacz linków URL goo.gl

Google kończy produkcję Pixel 2 i wyłącza Inbox, goo.gl oraz Google+

Źródło: google

W 2009 roku, gdy usługa pojawiła się na rynku skracanie adresów URL było nowatorskim pomysłem, a Google było jednym z pionierów, który wprowadził to rozwiązanie do codziennego użytku. goo.gl w prosty sposób zamieniał długie adresy internetowe w krótki, składający się z goo.gl i krótkiego ciągu liter i cyfr. Wraz ze wzrostem popularności bit.ly i podobnych usług goo.gl stawał się coraz mniej popularny. Teraz po 10 latach przechodzi do historii.

Google+

Google kończy produkcję Pixel 2 i wyłącza Inbox, goo.gl oraz Google+

Źródło: google

Google+ miało być miejscem, które zintegruje całą społeczność korzystającą z usług firmy, do czego jednak nigdy nie doszło. Dodatkowo okazało się, że dane 50 milionów użytkowników zawierające imię, nazwisko, adres e-mail, zawód oraz wiek mogły być dostępne dla zewnętrznych deweloperów, co przyśpieszyło upadek usługi. Obecnie Google+ zostało oficjalnie wygaszone, ale podejrzewamy, że nikt nawet tego nie zauważy.