Google kontra Oracle - negocjacje nie przyniosły ugody

Mediacje, w których udział brali prezesi Google i Oracle, nie przyniosły ugody. Nie oznacza to jednak, że nie jest ona możliwa. Negocjacje w sprawie o naruszenie patentów Javy w systemie mobilnym Android będą jeszcze trwały. Eksperci nie są jednak optymistami odnośnie ich sukcesu.

W dokumencie złożonym w Sądzie Północnego Okręgu Kaliforni napisano, że powinny odbyć się kolejne mediacje. Zlecono, by prawnicy i organy sądowe ustaliły termin następnych rozmów. Mają też określić, czy dalsza obecność Larry'ego Ellisona i Larry'ego Page'a jest konieczna.

Rok temu Google zostało oskarżone o bezprawne wykorzystanie kilku patentów i praw autorskich języku programowania Java w mobilnym systemie operacyjnym. Oskarżyciel, firma Oracle nabyła je wraz z zakupem Sun Microsystems. Google, twórca systemu Android, zaprzecza jednak jakoby miało złamać prawo.

Zobacz również:

  • Chrome - 4 rozszerzenia, które pomagają w skupieniu
  • Microsoft próbował wykupić serwis Pinterest
  • HBO GO - 8 porad, które każdy powinien znać

Wcześniej obie firmy wykazywały się nieustępliwością w bronieniu swoich racji i nic nie wskazywało na możliwość ugody. Ekspert ds. patentów Florian Mueller mówi na swoim blogu, że nieobecność prezesów firm na kolejnym spotkaniu mogłaby być podyktowane dwom skrajnie różnymi powodami.

Pierwszą z przyczyn do nieobecności obu panów o imieniu Larry mógłby być fakt, że firmy doszły do wstępnego porozumienia i trzeba tylko ustalić szczegóły. Mueller mówi jednak, że bardziej prawdopodobną przyczyną byłby brak jakiejkolwiek nadziei na ugodę. Wtedy sąd nie zapraszałby prezesów, by nie marnować ich czasu.