Google kontra Oracle: sędzia chce, by do mediacji zasiedli prezesi

Sędzia nadzorujący spór pomiędzy firmami stanowczo zaleca, by prezes Oracle Larry Ellison i prezes Google Larry Page uczestniczyli w mediacjach. Wcześniej Oracle zaproponowało przewodniczącą Safrę Catz, a Google Andy'ego Rubina, na którego nie zgadza się ta pierwsza firma.

Android i Java
W środę Oracle stwierdziło, że mediacje mają większą szansę na sukces, jeśli Google będzie reprezentowane przez kogoś o wyższej randze w firmie. Dodają też, że Andy Rubin jest odpowiedzialny za strategię Androida, która doprowadziła do całego procesu. Reprezentował on też internetowego giganta w poprzednich, nieudanych mediacjach.

Sędzia William Alsup zaproponował początkowo, by w mediacjach wzięli udział wysokiej rangi przedstawiciele kadry kierowniczej. Obecnie wyraził on niezadowolenie z kandydatur wysuniętych przez obie firmy i stanowczo zaleca, by w rozmowach uczestniczyli sami prezesi obu firm.

Zobacz również:

  • Chrome - 4 rozszerzenia, które pomagają w skupieniu
  • Microsoft próbował wykupić serwis Pinterest
  • Python najbardziej popularnym językiem programowania

O tym, kto ma pojawić się w czasie mediacji, zdecyduje sędzia magistracki (magistrate judge) Paul Singh Grewal. Alsup przekazał tę sprawę w jego ręce i zalecił, by nakazał on uczestnictwo prezesowi Ellisonowi i Page'owi oraz wybranym przez firmy członkom kadry kierowniczej.

Mediacje powinny odbyć się w tym miesiącu, gdyż sprawa sądowa wejdzie na wokandę 31 października. Pozew dotyczy sposobu w jaki system Android obsługuje aplikacje Java. Oracle oskarża Google o skopiowanie swojego kodu w wirtualnej maszynie Dalvik, która obsługuje aplikacje na Androidzie. Twórca systemu odpiera zarzuty i mówi, że nie zrobił nic złego.