Google kupiło Motorolę Mobility za 12,5 mld dolarów

Motorola Mobility to firma powstała w efekcie podziału Motoroli, do którego doszło w styczniu bieżącego roku. Zajmuje się ona produkcją telefonów, tabletów i set-top boksów. Google podpisało umowę, w myśl której wejdzie w jej posiadanie za 12,5 mld dolarów.


Google przejmując Motorolę Mobility, która jest producentem sprzętu z systemem Android, ułatwi sobie prace nad rozwojem swojego mobilnego systemu operacyjnego. Carolina Milanesi z firmy Gartner zauważa także, że transakcja wzbogacić portfel twórcy Android OS o 24 500 patentów o dużym znaczeniu w branży mobilnych technologii.

Prezes Google, Larry Page potwierdza, że możliwość pozyskania patentów była jednym z powodów, dla których jego firma postanowiła kupić Motorolę Mobility. Według niego pomogą one lepiej chronić system Android przed pozwami ze strony Microsoftu, Apple i innych firm.

Zobacz również:

  • Android 12/Android 12L. Sprawdź, czy twoje urządzenie otrzyma aktualizację [AKTUALIZACJA 26.11.2021]
  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Sprawdź najciekawsze promocje! [26.11.2021]

Co na to inni producenci smartfonów i tabletów?

Transakcja może być jednak przyczyną napięcia pomiędzy firmą i innymi producentami smartfonów i tabletów korzystających z systemu Android. Do tej pory Google kolejno współpracowało z jednym z producentów przy rozwoju systemu i pracach nad smartfonem Google Nexus. Teraz mogą pojawić się obawy o to, że twórca Androida skupi się wyłącznie na Motoroli.

Wiceprezes Google, Andy Rubin zapewnił jednak pozostałych producentów o tym, że sprawa produkcji nowych telefonów Nexus jest kwestią otwartą i jego firma nie ograniczy się tylko do Motoroli Mobility. Google dodaje, że Android pozostanie otwartym systemem dostępnym dla wszystkich producentów, a zakup firmy produkującej sprzęt jedynie przyśpieszy prace nad nim i ułatwi rywalizację z konkurencją.

Rozwój Androida dla tabletów i Google TV

Milanesi przewiduje, że Motorola Mobility, będąca producentem tabletu Xoom, pomoże szczególnie w pracach nad systemem Android dla tabletów, który radzi sobie znacznie gorzej niż jego wersja dla smartfonów. Następna zapowiedziana wersja systemu, Ice Cream Sandwich, jest zaprojektowana do pracy zarówno na tabletach, jak i smartfonach.

Motorola Mobility składa się z dwóch działów. Mobile Devices zajmuje się produkcją telefonów i tabletów, a Home set-top boksami i innym sprzętem IPTV. Ten drugi dział może też znacząco wpłynąć na rozwój projektu Google TV. Prezes Motoroli Mobility, Sanjay Jha stwierdził, że umowa zwiększy liczbę produkowanych set-top boksów opartych na IP.

Według firmy Gartner, Motorola Mobility w drugim kwartale 2011 roku była 8 największym producentem telefonów na świecie. Firma zatrudniająca 20 000 pracowników będzie prowadzona jako odrębna jednostka biznesowa. Transakcja zostanie sfinalizowana pod koniec bieżącego roku lub na początku roku 2012.