Google kupuje najwięcej, Microsoft najciszej

Najnowsze statystyki CB Insights pokazują, że Google jest w tym roku absolutnym królem zakupów w sektorze IT. Korporacja w ciągu 9 miesięcy kupiła aż 23 firmy, zostawiając w tyle IBM z 12 zakupami oraz HP i Facebooka, które kupiły odpowiednio 7 i 6 firm. W badaniu podano, że Microsoft nie dokonał w tym roku żadnego zakupu. Korporacja informuje zaś, że kupiła i to dużo, ale tego nie ogłaszała.

Z badań CB Insights wynika, że Google od stycznia 2010 r. prawie co tydzień dokonuje kolejnego zakupu. Gigant wyszukiwania w tym roku kupił już 23 firmy - najwięcej w historii i więcej niż łącznie w trzech ostatnich latach.

Google regularnie rywalizuje o mniejsze firmy z konkurentami pokroju Microsoft czy Apple. Ponadto, w tym roku aż pięć przejętych firm było związanych ze społecznościami. Korporacja kupiła m.in. producenta gier online Slide za ponad 180 mln dolarów.

Zobacz również:

  • Najlepsze platformy do prowadzenia biznesu [RANKING 2023]

Poza wysoką pozycją IBM, na uwagę zasługują zakupy serwisów społecznościowych, takich jak Facebook i Twitter. Firmy, które jeszcze kilka lat temu same nadawały się do przejęcia, dziś stają się konkurentami największych graczy IT na świecie.

Google kupuje najwięcej, Microsoft najciszej

Zakupy gigantów IT w 2010 r. (źródło: cbinsights.com)

Po publikacji statystyki, która sugeruje, że Microsoft nie dokonał w tym roku żadnego zakupu, głos zabrał dyrektor ds. rozwoju korporacyjnego firmy - Marc Brown. Jak się okazuję, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, Microsoft skupił się na mniejszych zakupach, które mogłyby poprawić funkcjonalność obecnych produktów firmy. Dokonaliśmy w tym roku 15 zakupów firm, których cena nie przekraczała 75 mln dolarów.

Google kupuje najwięcej, Microsoft najciszej

Zakupy Google w ciągu ostatnich 10 lat. (źródło: cbinsights.com)

Gdyby zakupy te zostały ujęte w badaniu, Microsoft wskoczyłby na drugie miejsce po Google z łączną sumą zakupów, która mogła przekroczyć nawet 1 mld dolarów. Ciekawe tylko, dlaczego Microsoft tak długo starał się utrzymać nowe transakcje w tajemnicy.

Wiemy już, jak nazywa się szesnasta firma przejęta w tym roku przez Steve'a Ballmera. Microsoft zdecydował się kupić i ogłosić zakup firmy AVIcode, która ma pomóc korporacji w zapewnieniu klientom lepszego monitoringu chmur obliczeniowych.