Google kupuje więcej patentów IBM-a

IBM już wcześniej sprzedał Google prawie 2 000 patentów, a teraz dodał do nich jeszcze 222. Wśród nich są przeróżne technologie dotyczące e-maili, kopii zapasowych serwerów, handlu elektronicznego, reklam, technologii mobilnych i baz danych.

IBM

O transakcji między firmami Google i IBM najpierw poinformował blog SEO by the Sea, a doniesienia te zostały potwierdzone przez rzecznika prasowego Google. Prawa do 222 patentów zostały przetransferowane 30 grudnia 2011 roku. Dotyczą one szerokiego spektrum technologii, m.in. urządzeń mobilnych, serwerów, internetu, baz danych a nawet handlu elektronicznego.

William Stofega z firmy IDC mówi, że trudno ustalić, które patenty nabyte przez Google mają pomóc w rozwoju nowych produktów, a które będą służyć jako broń w patentowych bataliach sądowych. Można się spodziewać, że w tym drugim celu mogą zostać wykorzystane te, które dotyczą technologii mobilnych.

Zobacz również:

  • Mobil(e)izacja. O ewolucji, stagnacji i przyszłości smartfonów
  • Sprawdź najlepsze darmowe oraz przecenione aplikacje na smartfony z Androidem [01.04.2023]

Stofega mów, że Google musi inwestować w patenty jeśli Android ma pozostać jednym z głównych graczy na rynku platform mobilnych. Już obecnie mały portfel patentów Google doprowadził do licznych procesów i problemów tego systemu oraz producentów, którzy z niego korzystają.

Na początku roku 2012 sfinalizowane zostanie także przejęcie Motoroli Mobility przez Google za cenę 12,5 mld dolarów. Jednym z motywów do wyłożenia takich pieniędzy była dla internetowego giganta możliwość przejęcia portfelu 24 500 patentów, z których znaczna część dotyczy technologii mobilnych.