Google kupuje za rekordową kwotę domenę .app

ICANN wystawiło na licytację domenę .app. Zgłosiło się jedenastu chętnych na zakup, zaś aukcję wygrało Google, płacąc grube miliony dolarów.

ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers - Internetowa Korporacja ds. Nadanych Nazw i Numerów) organizuje tego typu licytacje od czerwca 2014 roku, a jak do tej pory sprzedano m.in. domeny ".tech" (Dot Tech LLC zapłaciło za nią 6,7 miliona dolarów), ".spot" czy ".buy" (kupił je Amazon za 2,2 oraz 5 milionów dolarów. Domena ".app" kosztowała sporo - walczyli o nią dwa internetowi giganci - Google i Amazon. Ostatnią rundę wygrał ten pierwszy, wykładając 25 milionów dolarów (ponad 90 milionów złotych). Jest to rekord w tego typu aukcjach. Jak nietrudno się domyślić, końcówka ta doskonale nadaje się do usług związanych z Google Play, jednak firma nie podała jeszcze swoich oficjalnych planów w sprawie świeżego nabytku. Przecieki mówią, że ma być to związane z aplikacjami mobilnymi oraz desktopowymi - coś w rodzaju wspólnej platformy dla wszystkich deweloperów.

Google kupuje za rekordową kwotę domenę .app

Witryna Google Play (foto: własne)

Google posiada aktualnie kilka oryginalnych domen - ".how," ".soy," i ".minna" - jednak na tym nie chce poprzestać. Złożono już podanie o uzyskanie praw do posługiwania się takimi jak ".dad," ".here," ".eat," ".lol" oraz ".new," a także ".google", ".docs" oraz ".youtube". W przypadku tych trzech ostatnich trudno się zresztą dziwić, ciekawi mnie jednak, czy witryny z końcówką "lol" to wkroczenie Google na obszar portali humorystycznych?