Google może zacząć się obawiać polskiej wyszukiwarki Nekst

Google jest królem jeśli chodzi o internetowe wyszukiwarki, a zagrozić nie umie mu nawet Microsoft pompujący miesięcznie miliony dolarów w swojego Binga. Czy naukowcy z Polskiej Akademii Nauk i Politechniki Wrocławskiej będą w stanie przebić inżynierów z Mountain View? Biorąc pod uwagę amibcję twórców tego projektu, w przypadku tej polskiej części internetu jest to jak najbardziej możliwe.

Firma Google to internetowy gigant, która jest przede wszystkim rozwija jedyną tak naprawdę liczącą się dziś wyszukiwarkę internetową, a nawet Microsoft ze swoimi olbrzymimi nakładami finansowymi nie jest w stanie podkopać jej pozycji. Polscy informatycy stwierdzili jednak, że będą w stanie przynajmniej w tej lokalnej części naszego internetu stworzyć lepszy produkt od Google’a. Tak powstał projekt realizowany wspólnie przez PAN i PWr o nazwie Nekst.

Nekst ma być także wyszukiwarką internetową, ale w przeciwieństwie do globalnego Google’a skupi się wyłącznie na tej polskojęzycznej sieci. Lokalny charakter ma pozwolić na jeszcze dokładniejsze skatalogowanie, a późniejsze przeszukiwanie zasobów. Analiza ma polegać też nie wyłącznie na poszukiwaniu słów kluczowych, ale też semantycznym rozumieniu treści, w tym gramatyki, która przecież różni się od tej angielskiej.

Zobacz również:

  • Aplikacje i Gry na Androida za darmo. Promocje, obniżki, przeceny [17.09.2021]
Google może zacząć się obawiać polskiej wyszukiwarki Nekst

Zespół rozwijający Nekst ma w planach przeskanowanie 500 milionów dokumentów w internecie napisanych w języku polskim, co ma stanowić połowę wszystkich zasobów polskiej sieci. Docelowo mają zostać skatalogowane jednak zasoby całej polskiej sieci, podczas gdy wedle informatyków z PAN i PWr nawet największe zagraniczne wyszukiwarki są w stanie skatalogować zaledwie 20 procent polskich dokumentów.