Google nie skończy na telefonach. Firma już niedługo stworzy własny samochód

Nowy pomysł Google wychodzi daleko poza aspiracje związane z Android Auto. Czy samochody przyszłości będą sprzedawane z logo Google na masce?

Fot. bmw.com

Sen Google o dominacji na rynku motoryzacyjnym zaczął się już wiele lat temu. Firma od dawna pracuje nad doskonaleniem swojego systemu multimedialnego Android Auto, dzięki któremu sterowanie wieloma funkcjami nowych samochodów możliwe jest z poziomu telefonu. Jednak wygląda na to, że nie jest to wystarczające posunięcie dla firmy, która szuka sposobu na stworzenie "software defined vehicle", czyli pojazdu definiowanego przez oprogramowanie.

Do pracy nad tym nowym typem samochodu Google przystąpiło dzięki nowemu partnerstwo z francuskim koncernem motoryzacyjnym Renault. Obie firmy są przekonane, że stworzy w tym partnerstwie pojazd (albo nawet pojazdy) staną się samochodami przyszłości, w których to oprogramowanie będzie grało pierwsze skrzypce.

Zobacz również:

  • Recenzja: Recenzja Nothing Phone (2): Nic nowego
  • Android Auto otrzymuje redesign Materia You! Jest jednak pewien haczyk

Google swoją serią telefonów Pixel pokazało, że taka współpraca może przynosić bardzo dobre rezultaty. Siła tych urządzeń tkwi właśnie w ich świetnym, zoptymalizowanym oprogramowaniu, które wspomaga wszystkie inne elementy telefonu. Te same wnioski Google chce przełożyć na nawy samochód.

Dzięki nowej współpracy Renault i Google mają zamiar wprowadzić na rynek auto, które ściśle połączy ze sobą motoryzację oraz świat cyfrowy. Jego podstawą ma być system operacyjny Android Automotive, a za wszystkie serwisy oraz aktualizacje oprogramowania ma odpowiadać połączenie z chmurą Google. Co więcej, samochód ma opierać się w dużej mierze na uczeniu maszynowym oraz sztucznej inteligencji, dzięki której możliwe będzie przewidywanie naszych zachowań na drodze, programowanie częstych destynacji, a nawet wyszukiwanie najchętniej używanych stacji ładowania.

Nie wiemy jeszcze, kiedy taki samochód ma pojawić się na rynku, ale bez wątpienia będzie to ciekawy konkurent dla innego zapowiadanego tech-samochodu, czyli oczekiwanego przez wielu entuzjastów Apple Car.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: