Google obiecuje wprowadzić aktualizację Face ID w Pixel'u 4

Producent zobowiązał się do wprowadzenia aktualizacji w działaniu oprogramowania do odblokowywania za pomocą twarzy.

Google przekazało, że będzie szukało możliwości poprawy poziomu bezpieczeństwa funkcji odblokowywania za pomocą twarzy w najnowszych modelach Pixel 4 i Pixel 4 XL w najbliższych miesiącach.

Google obiecuje wprowadzić aktualizację Face ID w Pixel'u 4

Źródło: Google

Informacja pojawiła się po kilku dniach od odkrycia, że nowa funkcja zabezpieczeń biometrycznych w Google Pixel 4 nie wymaga, aby użytkownik posiadał otwarte oczy podczas skanowania. Teoretycznie smartfon informuje, że jest to wymóg, ale w rzeczywistości informacja ta nie jest weryfikowana. To jedna z największych różnic w działaniu systemu odblokowywania za pomocą twarzy pomiędzy rozwiązaniem stosowanym przez Google i Apple.

Według niektórych użytkowników i internautów Google popełniło poważny błąd mający realny wpływ na bezpieczeństwo ich urządzeń. Dzięki temu, że Pixel nie wymaga otwarcia oczu podczas skanowania możliwe jest odblokowanie urządzenia, gdy jego użytkownik śpi. Dzięki temu można uzyskać dostęp do wszystkich danych znajdujących się w smartfonie.

W oświadczeniu, które zostało wystosowane przez Google do The Verge podano informacje, że programiści pracują nad opcją dla użytkowników, aby wymagać, żeby ich oczy były otwarte podczas procesu odblokowywania telefonu. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone za pomocą aktualizacji OTA. W chwili obecnej użytkownicy mogą zrezygnować ze skanowania twarzy i wybrać odblokowanie za pomocą kodu PIN lub symbolu.

Google podkreśla jednocześnie, że system odblokowywania za pomocą twarzy zastosowany w Pixel'u 4 spełnia wymogi bezpieczeństwa i jest silną metodą uwierzytelniania biometrycznego. Według producenta może być on stosowany podczas uwierzytelniania aplikacji bankowych. Face Unlock jest także odporny na próby odblokowania za pomocą masek i sztucznie stworzonych podobizn twarzy użytkownika.