Google odradza użytkownikom smartfonów Huawei instalowanie usług Google na własną rękę

Wyszukiwarkowy gigant informuje, że własnoręczna instalacja usług Google to ogromne ryzyko.

Skutki zeszłorocznego wprowadzenia firmy Huawei na czarną listę Departamentu Handlowego USA są dla nas odczuwalne do dziś. Decyzja administracji Donalda Trumpa negatywnie wpłynęła na stosunki pomiędzy Huawei, a Google, czyli dostawcą systemu operacyjnego Android.

Google odradza użytkownikom smartfonów Huawei instalowanie usług Google na własną rękę

Najnowsze urządzenia Huawei'a nadal pracują pod kontrolą systemu dostarczanego przez Google, ale nie posiadają dostępu do usług Google takich, jak sklep Play, Mapy Google czy Gmail. W związku z brakiem obecności najpopularniejszych aplikacji Google'a na urządzeniach smartfony Huaweia praktycznie zostały wycofane ze sprzedaży w Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie dostęp do popularnych usług Google'a jest niezbędny.

Google wydało długie oświadczenie skierowane do konsumentów, w którym firma radzi, aby nie wgrywać aplikacji na własną rękę.

Wyszukiwarkowy gigant w społeczności Android Help opublikował wczoraj po południu oświadczenie, w którym wyjaśnia skutki umieszczenia Huawei'a na czarnej liście Departamentu Handlu USA.

Google informuje, że nie może współpracować z Huawei, ale zezwala firmie na wprowadzanie nowych aktualizacji zabezpieczeń dla urządzeń, które zostały wprowadzone na rynek przed pojawieniem się blokady handlowej. To najdłuższy komentarz ze strony samego Google od czasu pojawienia się problemu w maju 2019 roku.

Oświadczenie zostało wydane dla konsumentów w związku z nasilającą się ilością pytań dotyczących produktów Huawei. Konsumenci wielokrotnie pytali, jak doinstalować aplikacje Google na urządzeniach, które fabrycznie ich nie posiadają. Technicznie jest to możliwe za pomocą funkcji sideload.

Oficjalne stanowisko Google zdecydowanie odradza instalacje aplikacji Google na własną rękę za pomocą sideload. Firma tłumaczy, że wiąże się to z dużym ryzykiem zainstalowania aplikacji, która została zainfekowana i może wpłynąć na bezpieczeństwo danych znajdujących się na urządzeniu.

Oprócz tego Google nie jest w stanie zagwarantować niezawodności działania aplikacji zainstalowanych na własną rękę.

Źródło: 9to5google.com