Google opublikowało wreszcie ranking popularności różnych wersji Androida

W sierpniu Google kazało długo czekać na comiesięczne wyniki fragmentacji Androida. Dopiero dzisiaj w nocy pojawiły się dane wskazujące na to, która z wersji najpopularniejszego mobilnego systemu operacyjnego do smartfonów i tabletów jest najczęściej wykorzystywana przez użytkowników.

Na stronie developer.android.com pojawiły się wreszcie informacje dotyczące tego, która z wersji Androida była najpopularniejsza wśród użytkowników na początku sierpnia, a która powoli wychodzi z użycia. Nie jest zaskoczeniem, że ostatnie miejsce należy do Androida Froyo 2.2, który utrzymuje się na poziomie 0,7%. Nieco młodszy Gingerbread 2.3 nadal zainstalowany jest na 13,6% urządzeń.

Najnowsza odsłona systemu Android, czyli KitKat 4.4 ma teraz nieco ponad 20% udziałów w rynku. Dopiero co zaprezentowana wersja deweloperska Androida L nie znalazła się w tabeli w ogóle. Pierwsze miejsce na podium zajął Jelly Bean, który zarządza ponad połową smartfonów i tabletów łączących się ze sklepem Google Play.

Na wynik Jelly Bean składają się trzy wydania systemu Android oznaczone kolejnymi numerami 4.1, 4.2 i 4.3. Spośród nich największą popularnością wśród użytkowników cieszy się najstarszy Jelly Bean 4.1 (26,5%). Kolejne są odpowiednio Jelly Bean 4.2, (19,8%) oraz Jelly Bean 4.3 (7,9%).

Ostatnią dystrybucją mobilnego systemu operacyjnego od Google, która została ujęta w zestawieniu, jest Android Ice Cream Sandwich 4.0. W przypadku tej wersji twórcy zielonego robota wyliczyli udział w rynku na poziomie 10,6%.