Google oskarżone o oszustwa w wyszukiwaniach. Android następny?

Google musi bronić się przed formalnymi zarzutami Komisji Europejskiej dotyczącymi faworyzowania porównywarki Google Shoppin. Co więcej, musi się już też szykować na kolejną batalię prawną związaną z Androidem.

Komisja Europejska po wstępnej analizie przedstawiła formalnie firmie Google poważne zarzuty dotyczące naruszenia unijnych przepisów antymonopolowych. Komisja uważa, że internetowy gigant wykorzystując dominującą pozycję faworyzuje w wynikach wyszukiwania (m.in. poprzez wyróżnianie) swoją porównywarkę cen (Google Shoppin). To zaś hamuje konkurencję i szkodzi konsumentom.

Jeżeli firma Google nie wybroni się przed postawionymi zarzutami będzie musiała zmienić zasady funkcjonowania w Europie. Czeka ją też kara finansowa sięgająca 10 % rocznego obrotu, co dla 2014 roku daje ponad 6 miliardów dolarów.

Zobacz również:

Teraz Android!

Co ważne, Google czekają także problemy, z których finalnym rozwiązaniem będzie miała do czynienia znacznie większa część unijnej społeczności niż w przypadku wspomnianej porównywarki. KE poinformowała bowiem o rozpoczęciu drugiego dochodzenia antymonopolowego dotyczącego...Androida. Zajmie się dodatkowymi aplikacjami oferującymi dostęp do usług Google, do których instalacji w otwartym przecież systemie zmuszani są producenci smartfonów/tabletów.

Więcej informacji: komunikat Komisji Europejskiej